Ожиномалина логанберри (loganberry): опис сорту, особливості вирощування, обрізка

109

Вміст

  • 1
  • 2 опис ожиномалини сорту логанберрі
    • 2.1 зовнішній опис
    • 2.2 смакові якості ягід
  • 3 характеристика ожиномалини логанберрі
    • 3.1 період цвітіння, термін дозрівання і врожайність
    • 3.2 морозостійкість
    • 3.3 стійкість до хвороб і шкідників
  • 4 переваги і недоліки сорту
  • 5 посадка ожиномалини логанбері
  • 6 догляд за ежемалиной логанбері
  • 7 обрізка ожиномалини логанбері
  • 8 розмноження ожиномалини логанбері
  • 9 висновок
  • 10 відгуки садівників про ежемалине логанбері

Ежемалина отримала унікальні характеристики материнських рослин: декоративність, невибагливість, врожайність від ожини і великий набір корисних речовин, смакові якості від малини. Дизайнери застосовують чагарник в ландшафтному озелененні ділянки завдяки декоративності під час цвітіння і плодоношення. Ожиномалина логанберрі дає урожай з липня до заморозків.

Чагарник не утворює прикореневу поросль, тому не створює заростей на ділянці

Історія селекції

Країна походження сша. У судді логан росли поблизу ожина аугінбауг і малина ред антверп. Селекціонер посіяв ягоди одного з видів і отримав сіянці. Відібравши найбільші плоди, суддя вивів новий гібрид, якому дали назву loganberry (логанова ягода).

Надалі ожиномалина стала популярною серед садівників, і селекціонери почали виводити інші гібридні сорти. У каліфорнії-бойзенова ягода, в англії — тайберрі. У росії селекцією займався мічурін і.в.

Опис ожини сорту логанберрі

Loganberry поєднує ознаки ожини та малини. Чагарник ожиномалини логанберрі з подовженими червоно-фіолетовими ягодами з яскравим ароматом і смаком. Відрізняється високою врожайністю, зимостійкістю і тривалим плодоношенням. Розлогі плетуться гілки ожиномалини логанберрі представляють декоративний інтерес для дизайнерів в якості прикраси екстер’єру ділянки.

Зовнішній опис

Ожиномалина логанберрі бесшипная, має малиново-червоні плоди. Велика витягнута ягода довжиною 4-6 см.гілки досягають висоти 2 м. Плетистая форма ожиномалини логанберрі вимагає установки опори і шпалери. На зиму гілки пригинають до землі і вкривають.

Самоплідний сорт не вимагає запилювачів. Але зростаючі поблизу кущі ожиномалини інших гібридів підвищують врожайність. Ягоди визрівають на дворічних пагонах, тому обрізають тільки старі гілки після плодоношення.

Смакові якості ягід

Логанберрі має великі плоди з кисло-солодким смаком. Ожина надає ягодам приємний карамельний присмак, а малина дає кислинку. Дозріває ожиномалина кистями по 6-8 штук.

У складі ягоди високий вміст поживних речовин: органічних кислот, мінералів, цукрів. Ожиномалина логанберрі має лікувальні властивості, що зміцнюють імунітет. Ягоду застосовують в свіжому вигляді і для приготування компотів, желе і варення. Яскравий смак дозволяє застосовувати логанберрі для виготовлення купажних вин.

Увага! у промислових масштабах ожиномалину вирощують тільки в сша. Застосовують в кулінарії для приготування десертів і в косметичній промисловості для додання аромату засобам.

Характеристика ожиномалини логанберрі

Міжвидовий гібрид ожини і великоплідної малини червоно-фіолетового кольору. Логанберрі популярна серед садівників-любителів. Тривалий період дозрівання ожиномалини дозволяє насолодитися смаком ягід і отримати запас мікроелементів, що підвищують імунітет.

Плодоношення на гілках другого року приносить до 10 кг врожаю з куща

Період цвітіння, термін дозрівання і врожайність

Формування суцвіть ожиномалини логанберрі починається в середині червня і триває 1,5 місяці. Квітки зібрані в кисті по 15-20 шт.блідо-рожеве цвітіння добре виділяється на тлі темно-зеленого листя. Тильна сторона має сріблястий відтінок, що надає чагарнику ще більш декоративний вигляд. Поверхня листа з шорсткостями.

Дозрівання ожиномалини логанберрі починається в середині серпня і триває до настання заморозків. Тривале плодоношення дозволяє не тільки вдосталь насолодитися смаком гібрида і запастити корисними мікроелементами на зиму, але і законсервувати ягоди.

Перші плоди найбільші і смачні. Розмір однієї ягоди може досягати 6 см і важити 10-12 г.дотримуючись агротехніку вирощування ожиномалини логанберрі, отримують багатий урожай – до 12 кг з куща. Поганий догляд приносить набагато менший результат-до 5 кг з однієї рослини.

В середній смузі росії і північніше ожиномалина не встигає дозрівати. Тому городники зривають ягоди логанберрі до заморозків і укладають в провітрюваних ящиках в темне місце. Плоди дозрівають протягом трьох тижнів. Щоб логанберрі наливалася, ягоди зривають з живцями. За час лежання хвостики відсохнуть, а плоди дозріють. Соковитим такий урожай не виходить, тому застосовують його для варення або компотів.

Морозостійкість

Вирощують ожиномалину логанберрі в середніх і південних регіонах країни. Рослина витримує до -15 0с. В процесі селекції прабатьки сорту не володіли хорошими морозостійкими показниками, тому гібриду передалися такі характеристики.

Середні показники стійкості до заморозків в регіонах з температурою взимку нижче -15 0с зобов’язують дачників проводити заходи щодо захисту чагарників. Пристовбурні кола на 20-30 см вкривають соломою, в рівних пропорціях змішаної з перегноєм. У північних широтах лозу пригинають до землі, підсипають корою і будують короба з дощок для збереження ожиномалини.

Щоб мороз менше проникав в грунт взимку, у вересні землю поливають розчином суперфосфату. Добриво розводять водою в пропорції: на 30 г діючої речовини додають 5 л води. Суперфосфат створює захисний бар’єр, через який мороз пробивається гірше.

Стійкість до хвороб і шкідників

Ожиномалина логанберрі схильна до ураження борошнистою росою, антракнозу і вертицильозного в’янення. При виявленні ознак хвороб кущ обробляють препаратами. Щоб зупинити розвиток борошнистої роси, проріджують кущі і поливають розчином кальцинованої соди. Речовина розводять з водою: на 100 г додають 10 л.

Якість імунітету підвищує правильний догляд за рослиною

Гриб з роду verticillium провокує в’янення ожиномалини логанберрі. Щоб купірувати ураження, виробляють обробку мідним купоросом. Для приготування розчину беруть 20 г препарату і розводять в 10 л води.

Захворювання ожиномалини логанберрі, що викликається грибами-аскоміцетами, відбувається під час перезволоження. Стовбур рослини покривається темними плямами. Бордоська рідина справляється з хворобою. Для обробки готують розчин: на 100 г речовини додають 5 л води. Щоб повністю вилікувати ожиномалину, обробку виробляють двічі з періодичністю в два тижні.

Крім хвороб, уражають шкідники. До них відносяться малиновий жук і довгоносик. Для обробки ожиномалини застосовують нашатирний спирт або молочну сироватку. Препарат розводять у воді з розрахунку: 1 ст.л. На 1 л, або 2 л сироватки розбавляють в 5 л теплої води. Обробку проводять 1-2 рази на місяць.

Шкідник пошкоджує листя, утворюючи проколи і отвори

Щоб запобігти виникненню грибкових захворювань, чагарникам не дають загущаться і своєчасно виробляють обрізку. Видаляють бур’яни і розпушують грунт.

Увага! обробку логанберрі препаратами припиняють за 20 днів до вживання в їжу, інакше речовини ще будуть міститися в ягодах.

Переваги та недоліки сорту

Ожиномалина логанберрі відрізняється тривалим терміном лежкості, тому добре переносить транспортування. Недозрілі ягоди завдяки цій якості дозрівають в теплому приміщенні за три тижні.

Ягоди логанберрі не розтріскуються і не опадають, що робить їх стійкими до транспортування, зберігають свої якості до п’яти днів

  • тривале плодоношення;
  • урожайний сорт;
  • стійкість до шкідників і хвороб;
  • широкий спектр застосування;
  • хороші смакові якості;
  • не дає прикореневій порослі.
  • необхідність зводити опору і підв’язувати гілки;
  • обрізка і формування чагарнику;
  • морозостійкість до -15 0с.

Посадка ожиномалини логанберрі

Саджанці набувають в розпліднику. Посадку ожиномалини логанберрі виробляють восени. Кращим періодом вважають середину жовтня. Якщо виникає необхідність висадити чагарник навесні, роботи проводять до набухання бруньок. Ожиномалину висаджують в пухкий, добре дренований грунт.

Для посадки готують яму глибиною 40 см. На дно укладають пісок і щебінь для дренажу, перегній і добрива. Восени додають подвійний суперфосфат, деревну золу і вкривають зверху опалим листям.

Догляд за ожиномалиной логанберри

Щоб рослина радувало щороку багатим урожаєм, виробляють профілактичну обробку від хвороб і шкідників і підгодівлю. Добрива вносять чотири рази.

Навесні удобрюють азотовмісними препаратами для нарощування зеленої маси. При появі перших квітконосів живлять настоєм перегною, на 5 кг додають 10 л води. У період зав’язування ягід логанберрі кущ підгодовують деревною золою або калійними препаратами по листі обробляють розчином борної кислоти для хорошого врожаю. Восени після збору ягід удобрюють суперфосфатом для нарощування кореневої системи.

У міру відростання батогів їх підв’язують до опори. Щоб ожиномалину не вразило грибкове захворювання, своєчасно виробляють видалення бур’янів і обрізку слабких пагонів.

Обрізка ожиномалини логанберрі

Восени після збору врожаю приступають до формування куща. Засохлі і пошкоджені гілки зрізають. Щоб ожиномалина встигла закласти нові пагони на наступний рік, батоги, з яких був отриманий урожай, видаляють, залишаючи над землею держак в 25 см заввишки.

Обрізку ожиномалини логанберрі виробляють восени. Роботи проводять до настання заморозків. Решта батоги акуратно пригинають до землі і вкривають соломою, листям або агроволокном.

Розмноження ожиномалини логанберрі

Гібрид не утворює порослі, тому заготовляють живці. У серпні зрізають верхні частини отплодоносивших пагонів. Довжина держака до 25 см.гілки поміщають в ємність з водою на два тижні. Живці почнуть давати молоді корінці.

Саджанці висаджують в підготовлену пухку землю, заглиблюючи на 20 см.на зиму живці вкривають листям, соломою або нетканим волокном. Навесні саджанці викопують і перевіряють кореневу систему. Сильні і міцні живці пересаджують на постійне місце в підготовлені лунки.

Насінням гібридні сорти не розмножують, тому що батьківські особливості не передаються новому рослині

Висновок

Ожиномалина логанберрі відрізняється бесшипной лозою, стійкою до хвороб і з високим урожаєм. Сорт люблять дизайнери за декоративність листової пластини. Дачникам гібрид подобається за невибагливість і тривалий період плодоношення.

Відгуки садівників про ожиномалине логанберри

Єгор лаптєв, м іваново

Прочитав при виборі сорту на форумі відгуки по вирощуванню ожиномалини логанберри в підмосков’ї і купив собі на дачу. Розсаджував на відстані 3 м один від одного. Восени зробив обрізку, залишав 25 см над землею. У минулому році кущ наростив молоді гілки, а на старих видав кілька нових пагонів. Цього року зняв по 9 кг з куща. Для першого врожаю вважаю результат відмінний.

Валентина міняєва, м краснодар

Живу на півдні. Раніше і не знала, що таке ожиномалина. Сусідка подарувала саджанці сорту логанберрі. Порадувала невимогливість рослини. Поливала тільки в сильну спеку. Щоб зберегти вологу, мульчувати соломою. Навесні удобрила перегноєм. Урожай був з початку липня до пізньої осені. Онуки були дуже задоволені.

Катерина зимовець, м воронеж

Ожиномалину логанберрі вирощую вже шість років. Дуже задоволена вся моя сім’я. Сорт урожайний, невимогливий. Добре кущиться і дає багато нових пагонів. Як тільки посадили, відразу побудували грати і просто обрізаємо восени старі гілки і підв’язуємо влітку нові. Наші морози переносить добре.