Інструкція по застосуванню березового дьогтю в городі від шкідників

73

Комахи-шкідники псують урожай і призводять до зниження його обсягів. Крім цього, шкідники є рознощиками небезпечних для культур захворювань. Деякі садівники і власники дачних ділянок для боротьби з паразитами віддають перевагу народним засобам. Від шкідників в городі ефективно працює березовий дьоготь, головне – правильно приготувати склад і провести обробку ділянки, поки популяція комах не стала занадто великою.

Переваги і недоліки використання дьогтю в саду і городі

в саду і городі з давніх часів березовий дьоготь використовується в якості репелента, так як своїм їдким запахом він здатний відлякувати шкідливих комах. Дьоготь-це речовина, яка має складний хімічний склад і утворюється при розкладанні деревини. Береза вважається кращим природним постачальником дьогтю, його отримують, використовуючи піроліз коркової кори дерева. У продажу зустрічаються речовини з різними назвами-березовий і берестовий дьоготь, однак це одне і те ж.

У порівнянні з інсектицидами, які використовуються для відлякування комах-шкідників, березовий дьоготь має ряд незаперечних переваг:

  • використання натуральної речовини не призводить до розвитку резистентності у шкідників, тому його можна ефективно застосовувати протягом декількох сезонів поспіль.
  • дьоготь характеризується широким спектром дії, і однаково успішно усуває як комах, так і ссавців.
  • при роботі з натуральною речовиною відсутня необхідність у використанні складного і дорогого обладнання, як це доводиться робити в разі застосування інсектицидних препаратів.
  • березовий дьоготь не вбиває комах і ссавців, а тільки відлякує їх від насаджень і не дозволяє псувати культурні рослини.
  • при роботі з натуральним продуктом не потрібно використовувати спеціальні захисні засоби для тіла і дихальних шляхів, так як речовина не робить негативного впливу на організм людини.
  • природна речовина має тривалий захисний ефект і оберігає рослини від впливу шкідників від місяця до повного терміну вегетації, тому необхідність в повторній обробці відпадає.
  • не робить негативного впливу на культурні рослини.
  • може застосовуватися безконтактним способом.

Незважаючи на масу переваг натурального засобу, що застосовується для відлякування шкідників, є у березового дьогтю і певні недоліки, які варто врахувати перед тим, як починати обробку ділянки.

До мінусів берестового дьогтю відносяться наступні моменти:

  • разом з шкідниками відлякує з грядок і корисних комах, які необхідні рослинам для запилення.
  • березовий дьоготь не можна застосовувати по зеленій масі, яка буде вживатися в їжу, і по плодах. Справа в тому, що речовина накопичується у всіх частинах культур, зібраний врожаю придбає неприємний смак і запах.
  • натуральний засіб не вийде використовувати в бакових сумішах з інсектицидними і фунгіцидними препаратами.
  • через неприємний запах дьоготь не підійде для обробки кімнатних квітів і рослин, висаджених в компактних теплицях.
  • при обробці садівникові доведеться зіткнутися з сильним неприємним запахом, а якщо дьоготь потрапить на одяг, то відіпрати його вже неможливо.
  • речовина погано розчиняється у воді, тому приготування робочої рідини забирає багато часу, а використовувати її необхідно протягом двох годин, в іншому випадку розчин починає розшаровуватися.
  • при застосуванні дьогтю доведеться скористатися прилипачем, щоб речовина закріпилося на поверхні рослин — найчастіше беруть просте господарське мило.
  • робочий розчин сильно налипає на деталі насадки обприскувача, і якщо вона не розбірна, доведеться користуватися старим методом, і обприскувати культури віником, змочуючи його в відрі з робочою рідиною.
  • не підходить для використання людям з підвищеною чутливістю, так як може привести до розвитку алергічної реакції.

Принцип роботи

Принцип дії березового дьогтю заснований на неприємному запаху, який відлякує шкідників, що володіє гострим нюхом. Найбільш ефективно засіб проти тих шкідників, які мешкають в грунті — це капустянки, кроти, непарний шовкопряд і полівки.

Умовно тривалість дії дьогтю можна розділити на три категорії:

  • сильне. Тривалість перевищує 1 місяць, як правило, досить одноразової обробки, щоб шкідники забралися з ділянки.
  • середнє. Триває від 3 до 4 тижнів, може знадобитися повторна обробка для рослин з довгим вегетаційним періодом.
  • слабке. Триває від 2 до 3 тижнів, причому при несприятливих погодних умовах слабшає або взагалі припиняється.

Як зробити самостійно і де вдасться купити

Саморобний дьоготь-це найбільш дешевий засіб, однак і найнебезпечніше, так як в його складі максимальна концентрація шкідливих компонентів. Тому рекомендується купувати засіб в спеціалізованих торгових точках-там продається речовина, що пройшло різну ступінь очищення.

Якщо все ж садівник прийняв рішення виготовити відлякує засіб своїми руками, роблять це, дотримуючись інструкції:

  • спочатку збирають бересту, акуратно надрізаючи верхній шар кори і намагаючись не травмувати деревину.
  • згортають бересту і поміщають її в металеве відро, попередньо виконавши в ньому по центру невелику дірку.
  • щоб зола не висипалася через отвір, кладуть сітку з дрібними осередками.
  • після цього в землю закопують таку ж ємність, але трохи менших розмірів. Вона буде виконувати функції контейнера для збору дьогтю.
  • наверх ставлять відро з берестою і огороджують вогнище камінням, щоб запобігти поширенню вогню.
  • підпалюють бересту у верхній ємності і чекають, поки вона прогорить, після чого гасять залишки.
  • утворився дьоготь буде стікати в нижню ємність.

незручність самостійного виготовлення кошти полягає в тому, що доведеться зібрати і спалити досить багато берести, щоб отримати необхідне для обробки городу кількість дьогтю.

Продається в магазині і аптеці вугілля — це темно-коричнева прозора консистенція, що володіє характерним запахом. Купувати дігтярне мило для боротьби з шкідниками не рекомендується, так як концентрація речовини в ньому невисока і не робить впливу на комах.

Інструкція по використанню

Щоб застосування народного засобу принесло очікуваний результат, необхідно правильно провести обробку.

Від цибулевої мухи

Цибулева муха починає псувати посадки, як тільки з землі з’являються перші паростки. Щоб відлякати шкідника, необхідно обробити цибулини ще до висадки в грунт. Їх замочують в дігтярному розчині, що складається з літра води і чайної ложки речовини, на 2-3 години.

Від росткової мухи

Від ураження росткової мухою обприскують всі гарбузові культури. Як тільки з’являться сходи, їх поливають розчином з 10 літрів води і столової ложки дьогтю.

Від обліпихової мухи

Щоб відлякати шкідника від обліпихи, в невеликі ємності наливають нерозбавлений дьоготь і розвішують їх всередині куща. Періодично речовина змінюють на свіже.

Натуральна речовина ефективно справляється з попелиць в тому випадку, якщо використовувати його, як тільки шкідник з’явився на ділянці. Для обробки готують такий розчин-на дрібній тертці натирають півкільця дігтярного мила і розчиняють стружку в літрі гарячої води. Після цього вносять в розчин столову ложку березового дьогтю. Приготовлену рідину в обсязі півлітра вливають у відро з водою і ретельно перемішують, після чого обприскують посадки. Проводять дві обробки з інтервалом в тиждень.

Від пильщика

Така комаха, як пильщик, пошкоджує різні рослини — від ягідних чагарників до плодових дерев. Вибираючи дьоготь в якості відлякувача, необхідно пам’ятати, що не всі різновиди пильщика реагують на його запах. Розчин готують за такою інструкцією:

  • беруть склянку просіяного деревної золи і заливають його 5 літрами теплої води, дають суміші настоятися протягом доби.
  • після розчин проціджують і додають до нього 2 столові ложки дьогтю, а також третину бруска мила, подрібненого на тертці.
  • обприскування проводять на стадії набухання бруньок, при необхідності повторюють обробку через 10 днів.

Від колорадського жука

Для позбавлення від колорадського жука використовуютьРозчин, що складається з 10 літрів води, 2 столових ложок дьогтю і половини бруска мила. Таким засобом рясно змочують кущі картоплі і грунт в міжряддях.

Від малиново-суничного довгоносика

Для обробки кущиків суниці та малини від довгоносика застосовують робочий розчин, в який входить 2 столові ложки робочого компонента, 10 літрів води і 30 грам подрібненого господарського мила. Обприскування рекомендовані на стадії бутонізації, повторну процедуру роблять через тиждень.

Бульбові культури часто страждають від дротяники, який поїдає цибулини рослин. Перед висадкою в грунт посадковий матеріал замочують в розчині з двох столових ложок речовини і 10 літрів води, тримають в ньому 40 хвилин. Якщо проводиться обробка рослин, вирощених з насіння, то поливають таким розчином культури під корінь, роблять це з інтервалом в 2 тижні 3 рази за сезон.

Від павутинного кліща

Цей шкідник особливо швидко розмножується в суху і жарку погоду і заплітає своєю павутиною все листя рослин. Обробку культур починають, як тільки помічені перші ознаки появи шкідника, особливу увагу приділяючи нижньому боці листової пластини. Для приготування робочої рідини беруть 3 столові ложки речовини, 10 літрів води і третину шматка господарського мила.

Щоб запобігти відкладанню личинок яблуневої плодожеркою, обприскують плодові дерева, використовуючи стандартну концентрацію розчину — на 10 літрів рідини 2 столових ложки дьогтю. Обробку проводять на стадії «рожевого» бутона, повторну процедуру роблять після закінчення цвітіння.

Від капустянки

Щоб впоратися з медведков, звичайного обприскування недостатньо, так як шкідник пересувається під землею. Використовують такий спосіб:

  • варять пшоняну кашу і чекають, поки вона охолоне.
  • додають в кашу дьоготь (на 1 кг пшона знадобиться 4 столових ложок активної речовини) і ретельно перемішують.
  • на городі роблять неглибокі борозенки і розкладають в них приготоване засіб, зверху присипаючи землею.

Від агрусу вогнівки

Від цієї комахи обприскують кущі смородини і агрусу. Роблять це перед початком цвітіння і після його закінчення. Використовують розчин, що складається з 50 мл березового дьогтю, 10 літрів води і третини шматка господарського мила.

Від капустяної мухи

Цей шкідник псує культури, що належать до сімейства хрестоцвітних. Щоб не дати комасі відкласти яйця на рослинах і грунті, готують рідину, в яку входить 10 літрів води і столова ложка кошти. У цьому розчині вимочують тирсу, які потім використовують для мульчування рослин. Укладають мульчу ранньою весною, а на початку серпня оновлюють органічний матеріал.

Від вишневого довгоносика

Для відлякування вишневого довгоносика знадобиться відро з чистою водою, столова ложка березового дьогтю і третина бруска мила для кращого прилипання. Обприскування роблять до розпускання бруньок, при необхідності повторюють перед цвітінням.

Від зайців (мишей, полівок)

Щоб гризуни не псували кору дерев і чагарників, використовують столову ложку дьогтю на 10 літрів води. Цим розчином обробляють нижню частину стовбура. Для боротьби з зайцями готують більш складний розчин, що складається з 1 кг гною, 8 літрів води, 1 кг крейди і 3 столових ложок дьогтю. Засіб для побілки має нагадувати по консистенції сметану.

В якості профілактики бактеріальних і вірусних захворювань, що вражають садові культури, використовують розчин з 2 столових ложок дьогтю і 10 літрів води, в якості прилипача беруть господарське мило.

Щоб відлякати такого метелика, необхідно розставити по городу кілочки і обмотати їх верхівки ганчірками, змоченими в нерозбавленому березовому дьогті.

Від морквяної мухи і листоблошки

В липні поливають міжряддя, де висаджена морква та інші коренеплоди, використовуючи столову ложку дьогтю на 10-літрове відро води. При необхідності процедуру повторюють через два тижні.

Від цього шкідника страждають рослини сімейства розоцвітих. Першу обробку роблять на стадії зеленого конуса, а наступні з інтервалом в 2 тижні. На 10 літрів рідини беруть 20 грам дьогтю і половину шматка мила.

Відлякати мурах вийде, якщо обмотати стовбури дерев ганчірками, змоченими в нерозбавленому речовині.

Від кротів (хом’яків, бабаків)

Боротьбу з кротами рекомендується починати з ранньої весни, заткнувши всі виявлені нори і ходи в грунті ганчірками, просоченими дьогтем.

Незважаючи на переваги народного засобу, у нього є і істотні недоліки, описані вище — починаючи від неприємного запаху і закінчуючи складнощами в приготуванні робочої рідини.