Деревина тополі: особливості та сфера застосування

265

Коли мова заходить про породи деревини для будівництва та ремонту, найчастіше згадують недорогі сосну і ялину, благородні кедр і дуб, екзотичні венге і мербау. Тополя чомусь явно недооцінена. Тим часом це теж цікавий вид деревини, про який сайт rmnt вирішив розповісти докладно.

Різновидів тополь існує безліч-близько 65 природних видів, більшість з яких ростуть в північній півкулі. Всі ви прекрасно знайомі з колоновидними, вертикальними тополями, які часто використовуються для озеленення в містах і посадках уздовж доріг. У більш північному кліматі ростуть бальзамічні тополі, широко поширена осика-це теж дерево з сімейства populus,»тополя тремтячий».

тополя пірамідальна (колоновидна)

канадський дельтоподібний тополя

Тополі — дерева великі, виростають у висоту від 40 до 60 метрів, стовбур може досягати більше метра в діаметрі. Крона може бути пірамідальної, яйцевидної, шатрової — в залежності від різновиду. У будь-якому випадку дерево не рідкісне, не екзотичне, деревина доступна.

Важливе питання — до якої деревини відноситься тополя-м’якою або твердою. Існує шкала янка, названа по імені винахідника австрійця габріеля янка. Виражається даний показник в силі, яку потрібно застосувати, щоб втиснути металеву кульку діаметром 11,28 міліметра в дерево на половину розміру. Сила обчислюється традиційно в фунтах. Наприклад, у самшиту показник за шкалою янка становить 2840 фунтів, у білого дуба — 1360 фунтів, у червоного дуба — 1290 фунтів і це еталонний, ідеальний результат. У тополі даний показник становить 540 фунтів. Трохи, але більше, ніж у сосни-400 фунтів. Тобто щільність середня, нижче, ніж у більшості листяних порід, але вище, ніж у деяких, в тому числі хвойних.

У деревини тополі наступні переваги:

  1. невисока ціна. Купити дошки з тополі не складе труднощів, не дивно, що з них роблять недорогі піддони для перевезення будматеріалів та інших вантажів.
  2. легко пофарбувати, лаки і фарби відмінно лягають на деревину-вона не дуже пориста, але все ж має виражену текстуру.
  3. дуже легко різати, ламати, рубати, обробляти.
  4. можна використовувати на вулиці, деревина тополі стійка до гниття і підвищеної вологості.
  5. універсальність. Тополя можна використовувати для виробництва меблів, будівництва, обробки, виробництва різних пиломатеріалів.

На тополях часто ростуть капи, а цей вид деревини, як уже писав портал rmnt.ru, цінується більше за інших.

Незважаючи на всі плюси, багато фахівців скептично ставляться до деревини тополі з наступних причин:

  1. не дуже гострі інструменти можуть просто розірвати дерево в процесі обробки.
  2. згорає швидко, а тепла при цьому виділяє небагато. З цієї причини дрова тополі, хоч і недорогі, не так часто використовуються з метою опалення будинку або лазні.
  3. не вся наждачний папір працює з такою деревиною, яка відноситься до м’якої категорії. Потрібна зернистість від 200 і вище.
  4. доведеться часто перефарбовувати, верхній шар швидко зношується.
  5. зносостійкість низька, так як твердість нижче 40 мпа. Тому сфера застосування обмежена. Це, мабуть, головний недолік.

Незважаючи на недоліки, деревина тополі досить широко застосовується в різних сферах — від виробництва паперу і сірників до будівництва та обробки. Недорога порода дерева, яка теж заслуговує поваги.