Зимовий догляд за кімнатними рослинами

74

Скоротити полив

З настанням зими потреба у волозі більшості рослин знижується. Полив скорочують до 1-2 разів на тиждень. При цьому важливо врахувати, яка природна потреба у воді у тієї чи іншої культури. Так, наприклад, фікуси, пальми, філодендрон воліють помірно зволожений грунт. Їх можна поливати, коли земля в горщику просохне на 2-3 см.у сукулентів потреба у воді нижче. Грунт поливають тільки після повного висихання. Кактуси спокійно переносять посуху протягом 1-1.5 місяців.

Для зволоження грунту необхідно використовувати воду кімнатної температури. Холодний полив може привести до переохолодження. Щоб попередити загнивання коренів, не варто залишати в горщику або піддоні надлишок води. В ідеалі кашпо ставлять під теплий душ, а після поливу залишають у ванній, поки вода не стече.

Додати світла

Світлолюбні рослини в осінньо-зимовий період відчувають себе особливо некомфортно. Короткий світловий день і недолік сонячних променів часто стають причиною в’янення або несподіваного припинення цвітіння.

Існує кілька способів додати освітлення:

  • розташувати стелажі з рослинами ближче до вікон;
  • перенести кашпо в більш світле приміщення.
  • компенсувати недолік сонячного світла люмінесцентними лампами;

В останньому випадку важливо не перестаратися з кількістю світла. Середня довжина світлового дня, достатня для більшості рослин, дорівнює 10-12 годинах. Якщо в кімнаті достатньо вікон, підсвічування слід включати лише на 4-5 годин, як тільки спускаються сутінки.

Зволожити повітря

Як тільки включили опалення, варто подбати про додаткове зволоження повітря. Що можна зробити, щоб зробити мікроклімат більш придатним:

  • придбати зволожувач;
  • за допомогою пульверизатора розпорошувати воду по всій кімнаті або обприскувати листя;
  • ставити поруч з горщиками відкриту ємність з водою;
  • об’єднувати рослини. Доведено, що при груповому розміщенні вологість повітря значно вище, ніж ряжем з поодиноко розташованим квіткою.

Знизити кількість добрив

Починати скорочувати дози і періодичність внесення поживних речовин необхідно з осені. Щоб плавно підготувати квіти до періоду спокою, використовують фосфорно-калійні підгодівлі. Азотні підгодівлі, що провокують зростання, варто виключити зовсім, а мінеральні вносити не частіше 1-2 разів на місяць.

Додаткове харчування потрібно далеко не всім кімнатним рослинам. Так орхідеї і фіалки, що продовжують активне зростання в зимовий період, будуть раді періодичної підгодівлі, а спочивають рослинам досить поживних речовин з грунту.

Захистити від охолодження

З настанням холодів в квартирі з’являється більше протягів, а температура на підвіконнях часто стає на 2-3 градуси нижче, ніж в іншій частині кімнати. У цей період слід продумати варіанти захисту теплолюбних рослин від переохолодження.

  • горщики складають в дерев’яний ящик, а вільний простір засипають тирсою.
  • під час провітрювання кашпо прибирають подалі від вікон і дверей.
  • не допускають контакту листя з віконним склом.
  • з не опалювальних балконів рослини переносять всередину квартири, з підвіконь переставляють на стелажі.

Підібрати комфортне місце

Щоб рослинам вистачало і світла, і тепла, на період зимівлі слід задуматися про невелику перестановку. Квіти, які влітку були заховані в півтінь, можна перенести ближче до вікон, а світлолюбні культури переставити з північної і західної сторони на східну або південну.

Коли листя починає згортатися і темніти, варто знайти для горщика більш тепле місце. Сигналом надмірно високої температури є в’янення листочків в нижній частині стебла. Доведеться відсунути кашпо подалі від батарей.

Боротися з хворобами

Зниження температури, вологості і недотримання режиму поливу в зимовий час часто стають причиною зараження кімнатних рослин. Ослаблені, що знаходяться в сплячці квіти можуть не пережити зиму через загнивання коренів або засилля комах.

Сухе повітря вологому воліють павутинні кліщі і борошнисті червці, які взимку проявляють себе особливо активно. Через маленького розміру оперативно виявити шкідників досить складно. Вони можуть ховатися в грунті, в пазухах або на звороті листа. Щоб не просторожити момент, коли чисельність шкідників не доросла до колонії, важливо проводити ряд профілактичних заходів:

  • підвищувати рівень вологості повітря;
  • уважно оглядати рослину;
  • промивати листя мильним розчином.

Заражені листя рекомендують відразу ж видаляти, зріз обробляти антибактеріальним складом.

Підтримувати акуратний зовнішній вигляд

Своєчасне видалення відцвілих бутонів, миття і полірування листових пластин не тільки зберігають зовнішню привабливість рослини, але і допомагають йому пережити стресовий період з найменшими втратами.

Так, запорошений наліт псує вигляд квітки і перешкоджає нормальному газообміну з зовнішнім середовищем. Періодичний » душ «допомагає квітам «дихати», є відмінним засобом для раннього виявлення і видалення шкідників і надає листі здоровий вигляд.

Незважаючи на те, що період цвітіння більшості рослин припадає на літо і весну, взимку клопоту з ними нітрохи не менше. Кожна квітка вимагає уваги і турботи, а прийшли до нас з тропічних країн дивовижні сорти відрізняються особливою примхливістю.

Важливо ще перед покупкою оцінити свої сили, досвід і наявність вільного часу для догляду за зимовою оранжереєю. Якщо тимчасових ресурсів замало, краще зупинити свій вибір на рослинах, які не потребують особливої уваги з настанням холодів: монстері, фікусі, алое, хлорофітумі та ін.