Які кімнатні рослини не терплять переливу?

118

Сукуленти

Толстянка, ехеверія, хавортія, сансеверія, алое і звичайно, кактуси – ці рослини рекомендують розводити новачкам. Перераховані сукуленти та інші, не менш відомі різновиди, вважаються невибагливими, оскільки не вимагають частого поливу. Родом з напівпустельних регіонів африки, південної америки і мексики, вони самою природою пристосовані запасати вологу і вживати її в обмежених кількостях. Тому будь-який перелив для сукулентів згубний.

Знизити ризики і вберегти рослину можна, якщо слідувати простим правилам:

  1. взимку полив здійснюється через 1,5 – 2 тижні, а при температурі нижче 15°с-1 раз на місяць. Влітку частоту збільшують до 1 тижня.
  2. дренажний шар повинен становити близько 1/3 від об’єму землі. Обов’язково потрібен горщик з отворами, через які буде виливатися зайва вода.
  3. кращий нижній полив, при якому сукуленти вбирають тільки потрібну кількість вологи. Через 30-40 хвилин воду, що залишилася з піддону прибирають.

Конкретний графік поливу формується для кожної рослини, з урахуванням його видових особливостей, розмірів квіткового горщика, мікроклімату і освітленості.

Заміокулькас

Або «доларове дерево», славиться унікальною живучістю. Цей екзот прозвали «не вбивається», натякаючи, що навіть при бажанні нашкодити йому неможливо. Однак слабке місце у заміокулькаса все ж є — це полив.

Дивлячись на вічнозелений багаторічник з пишною кроною, важко уявити собі, що він теж погано переносить зайву вологість. Влітку квітка поливають після повного висихання земляної грудки, а взимку – не більше 2 разів на місяць. При цьому важливо яскраве освітлення, пухкий грунт і хороший дренаж. Тоді своє прізвисько заміокулькас виправдає на сто відсотків.

Аспідістра

Декоративний багаторічник сімейства спаржевих флористи люблять використовувати в букетах. Останнім часом аспидистру вирощують і в домашніх умовах-взимку вона спокійно переносить сухе повітря, а влітку не боїться протягів, вуличного пилу і загазованості.

Аспидистра кілька місяців може терпіти переливи, нічим не видаючи свого стану. Однак її бульбоподібні коріння схильні до гниття і швидко уражаються грибковими інфекціями, особливо при низьких температурах. Якщо вчасно не помітити проблему, рослина загине.

Цикламен

Рекомендується досвідченим квітникарям, оскільки його легко і засушити, і перелити. Квітка любить вологу, але швидко загниває при її надлишку. Тривожні симптоми, на які слід звернути увагу: різко пожовкле листя, втрата тургору, м’які стебла і квітконоси, неприємний запах землі в горщику і наліт цвілі.

Виявивши проблему, потрібно відразу ж витягти бульби з грунту і, якщо вони не згнили, підсушити їх і продезінфікувати. Після чого цикламен пересаджують в іншу землю і додатково обробляють «фітоспорін» – засобом від грибка. Перший час врятований квітка потрібно поливати рідше, ніж зазвичай.

Бегонія

Не менш примхлива, ніж цикламен і так само рідко прощає помилки поливу. Це тропічна рослина з красивими строкатим листям, потребує частого зволоження, але не переносить застою води біля коріння. Особливо уважними потрібно бути в холодний сезон, оскільки грунт довше просихає і підземна частина бегонії може замерзнути.

У жарку погоду горщики з квітами краще помістити в ящик, наповнений вологим гравієм, торфом або мохом. Полив при цьому повинен бути помірним, рівномірним і, бажано, в один і той же час доби – вранці або ввечері. Взимку його частоту скорочують до 1 разу на тиждень.

Кливия

Красивий і невибагливий багаторічник з сімейства амарилісових. Єдине, на що вона реагує не кращим чином – надмірний полив. Помірність і обережність потрібно проявляти в період спокою: з листопада і до кінця лютого, тобто до першого цвітіння. Якщо кливия «зимує» при температурі 11 – 15°с, полив припиняють і відновлюють з початком вегетації. Виняток роблять тільки при скиданні квіткою листя.

У теплу пору року практикують помірний полив теплою водою в міру висихання верхнього шару грунту. Головне, щоб волога не застоювалася в нижній частині горщика. Для цього воду, що стікає в піддон, відразу зливають.

Бокарнея відігнута

Ноліну ще називають «пляшковим деревом» за незвичайну форму стовбура. Вона невибаглива у всьому, крім поливу. Посухостійка рослина відповідає на надмірну вологість в горщику гниттям стовбура і коренів, хоча в багатьох випадках, його все ж вдається врятувати.

Щоб не доводити до крайності і аварійної пересадки, бокарнею поливають в теплий сезон не частіше 2 разів на місяць.

Калатея

Цінують за декоративність, хоча вона доставляє чимало клопоту і вимагає постійного догляду. Надовго залишати рослину без нагляду не вийде, тому тим, хто часто їде, краще відмовитися від його придбання.

Поливати калатею потрібно кожні 3-5 днів, коли висохне тільки верхній шар грунту. Але і надмірна вологість не потрібна. Найбільшу небезпеку традиційно представляє застій води в піддоні.

Фаленопсис

Найпопулярніший різновид кімнатних орхідей. Власники з нетерпінням чекають її цвітіння, проте це навряд чи відбудеться при надмірному поливі. Орхідеям потрібна волога, але в повітрі, а не в горщику. Тут вони швидше потерплять пересушену грунт, ніж перелив, який загрожує загибеллю квітконосів і ледь зав’язалися бутонів. У більш важких випадках, загнивають коріння і фаленопсис гине.

Зазвичай орхідеї поливають 2 – 3 рази на тиждень влітку і трохи рідше взимку, орієнтуючись на просихання верхнього шару грунту. Але краще купити датчик вимірювання вологості, оскільки, коли холодно, грунт в нижній частині горщика може довго залишатися сирим.

Камелія

Витончені деревця камелії, посипані великими квітами, служать прикрасою будь-якого будинку. Щоб вони не втрачали декоративний вигляд, не можна допускати перелив і застій вологи біля коріння. Помітити недобре можна, оглядаючи листя-на них з’являються плями і чорна облямівка, втрачається насичений зелений колір, можливий листопад. Крім того, камелія скидає бутони.

Деревце необхідно поливати відстояною, злегка підкисленою водою, не допускаючи поширення вогкості. У спекотні дні горщики ставлять в піддон з галькою або мохом для додаткового зволоження. Взимку як завжди, частоту поливу знижують, а землю злегка підсушують для стимуляції цвітіння.

Як бачимо, надмірна «щедрість» в поливі може обернутися бідою для кімнатних рослин. Тому якщо є найменші сумніви і земля здається хоча б трохи вологою, краще почекати 1 – 2 дні, це піде тільки на користь.