Як садити хрін навесні корінцями у відкритий грунт

100

Посадити хрін навесні в городі можна вже в середині квітня, коли не буде тривалих заморозків на грунті. При посадці кореневища слід розташовувати під ухилом, щоб верхня нирка пішла на глибину 4-5 см.рослина невибаглива і добре приживається на різних типах грунту. Чуйне на регулярний полив, особливо в спеку, а також на рідкісні підгодівлі.

Багато дачники планують посадку хрону на весну, оскільки це дає кілька переваг:

  1. основний плюс в тому, що вже в середині літа можна зібрати молоде листя для вживання в свіжому вигляді, а на початку жовтня – урожай молодих коренів. Їх теж використовують свіжими, а також для солінь, маринування, сушіння, заморожування.
  2. якщо вносити добрива в грунт з осені, вони встигнуть повністю переробитися саме до весни. Речовини перейдуть в легко засвоювану форму, і посадка хрону дасть великий урожай.
  3. також восени практично немає ризику того, що частина кореневищ не зійде, загине від низьких температур. Хрін-невимоглива рослина, і воно нормально переживе короткочасні весняні заморозки.

Недоліків у посадки восени практично немає. Але посадковий матеріал доведеться зберігати до наступної весни. Для цього восени кореневища розрізають на фрагменти довжиною 20-25 см, відрізають бічні пагони.

Залишилися частини пов’язують пучками і зберігають в холодильнику на полиці для фруктів і овочів. Також їх можна покласти в ящики, наповнені піском, і віднести в підвал. Періодично поверхню обприскують водою з розпилювача або кладуть трохи снігу.

Навесні хрін висаджують в середині або другій половині квітня. За загальним правилом грунт повинен прогрітися мінімум до 5 градусів тепла. Щоб перевірити це, рекомендують закопати термометр на глибину 10 см і потримати протягом 10-15 хвилин.

Посадку планують на середину весни

При виборі термінів потрібно орієнтуватися на прогноз погоди. Бажано уникнути тривалих періодів поворотних заморозків. Варто врахувати і кліматичні особливості регіону. Посадку хрону навесні планують в такий час:

  1. у середній смузі, в тому числі в підмосков’ї – на середину квітня.
  2. на півдні-початок квітня.
  3. на уралі і в сибіру, на далекому сході – на кінець квітня, буває і на початок травня.

Важливо! якщо термін пропущений, хрін можна посадити восени (за кілька тижнів до заморозків) і навіть влітку. Зробити це краще в червні або в кінці серпня, щоб уникнути періоду сильної посухи.

Хрін-рослина невибаглива, нормально приживається на різних типах грунту, добре росте на сонці і в невеликій тіні. Тому після посадки навесні або восени впоратися з доглядом зможе будь-який дачник навіть без великого досвіду.

При виборі місця для посадки хрону навесні рекомендують звернути увагу відразу на кілька моментів:

  • хороша освітленість, при цьому допустима невелика півтінь;
  • височини, де немає застою води – низини слід виключити;
  • відсутність близько зростаючих великих чагарників і дерев – вони забирають занадто багато води і добрив.

Для вирощування підійде пухкий і родючий грунт-осушений торф або суглинок. Якщо він досить багатий гумусом, додаткові підгодівлі не потрібні. При цьому хрін росте навіть на збіднених грунтах. Щоб отримати хороший урожай, за півроку до посадки навесні рекомендують перекопати землю і внести органіку (перегній, компост) або комплексне мінеральне добриво.

Якщо грунт занадто щільний, містить багато глини, його роблять більш пухким за рахунок тирси або річкового піску. Досить закрити по 1кг того чи іншого компонента на 1 м2.

Рада! для посадки хрону восени краще вибрати місце, де раніше нічого не виростало.

Також це може бути грядка поле після картоплі, помідорів, буряка або огірків.

Хрін добре росте на освітлених місцях

Підготовка живців

Для успішного розведення рослини живці починають готувати до посадки навесні за два тижні. Діяти потрібно так:

  1. після зберігання в прохолодних умовах (льох, холодильник) перенести в приміщення з кімнатною температурою.
  2. прикрити вологою ганчіркою або шаром торфу, щоб стимулювати зростання.
  3. періодично зволожувати тканину з розпилювача.
  4. після проростання живців засліпити (видалити) всі очі в середній частині. Щоб зробити це, беруть грубу тканину і ретельно протирають втечу. Зробити це можна і зворотної (тупий) стороною леза ножа.
  5. відразу після цього можна приступити до посадки в грунт.

Посадка хрону навесні коренем

Недостатньо просто покласти держак і присипати зверху грунтом. При посадці навесні діють так:

  1. беруть невелику лопату (краще саджальний кілочок), занурюють корінь. Покласти його потрібно під кутом так, щоб верхівкова нирка виявилася вище і пішла на глибину не більше 5 см.
  2. відступають 30-40 см в ряду і роблять сусідню посадку.
  3. точно так же навесні висаджують інші корені, відступаючи межу рядами не менше 70 см.
  4. присипають грунтом, трохи утрамбовують.
  5. поливають, укладають шар мульчі, наприклад, торф, тирса або солому.

Правильна схема посадки живця (сходи з’являться пізніше)

При дотриманні описаних правил, перші сходи з’являться тієї ж навесні. Для цього важливо не заглиблювати верхівкову нирку більш ніж на 5 см.саме вона дасть паросток, з якого потім сформуються великі листи.

Догляд після посадки

Посадка хрону навесні дуже ефективна – практично всі коріння добре приживаються. Рослина невимоглива, і особливих складнощів з доглядом не виникне. Щоб отримати хороший урожай, досвідчені дачники рекомендують дотримуватися таких правил вирощування:

  1. регулярний полив — не менше відра води (10 л) на квадратний метр. Дорослі рослини не потребують частих поливах, але молодим саджанців воду дають щотижня, особливо в період посухи. При цьому перезволожувати грунт теж не варто, інакше кореневища будуть гнити.
  2. якщо напередодні посадки навесні грунт удобрювали, вносити додаткові склади не потрібно. На наступний сезон після появи сходів можна підгодувати комплексним мінеральним добривом в кількості 20-30 г на 1 м2 (за інструкцією). Якщо зростання занадто повільний, корисно полити настоєм коров’яку, розведеним водою в 10 разів.
  3. періодично грунт розпушують, роблять прополки, оскільки бур’яни забирають воду і поживні речовини. Щоб земля залишалася вологою, посадки рекомендують мульчувати.
  4. хрін має гарну стійкість до захворювань і шкідників. Але при появі перших ознак навали або інфекції важливо провести обробку фунгіцидами («максим», «скор», «ордан», «бордоська рідина»), інсектицидами («фуфанон», «матч», «децис», «карате») або домашніми засобами.

Висновок

Посадити хрін навесні в городі досить просто. Але оскільки процедуру роблять не восени, кореневища потрібно зберігати в прохолодних умовах. Для цього підійде темне і в міру вологе місце з низькою температурою, наприклад, холодильник або льох. Посадку планують на квітень з тим розрахунком, щоб вже в середині літа можна було отримати першу зелень, а в середині осені – молоді кореневища. Їх використовують в свіжому вигляді, в різних стравах і домашніх заготовках на зиму.