Як приготувати листовий перегній?

94

Яка користь від листового перегною?

Цінну сировину можна використовувати для приготування поживного добрива. Якщо опад спалити, вийшла зола буде позбавлена азоту, важливого для здоров’я рослин елемента. А в компості, зробленого з листя, добре розмножуються бактерії, які виробляють гумінову кислоту, що підвищує родючий шар грунту.

Завдяки листовому перегною структура грунту поліпшується: після поливу або дощу вона добре утримує вологу, залучаючи корисних дощових черв’яків і допомагаючи зеленим насадженням пережити посуху.

Якщо на ділянці ростуть плодові дерева (яблуні, груші та сливи), а також гортензії і папороті, добриво стане в нагоді: воно підкислює грунт і живить їх. Якщо використовувати осіннє листя в якості мульчі, укривши ними овочеві посадки, під пухким шаром в землі залишиться більше вологи, тепла і мінералів – грунт не висушиться і не розмиється.

Які листя підійдуть?

Для приготування листового перегною підходить більшість дерев, але швидше за все розкладаються листя горобини, ясена, берези, дуба і вишні. Процес перетворення сировини в компост триває близько року. Хвойний опад розкладається 2-3 роки, тому вимагає попереднього подрібнення. Також фахівці рекомендують подрібнювати листя ягідних чагарників і глоду.

Якщо листя лежать в траві, майбутній перегній можна зібрати віяловими або звичайними граблями. А за допомогою мітли його легко збирати з твердих поверхонь — доріжок і майданчиків з бетону або бруківки.

, скористайтеся пилососом або газонокосаркою: вони не тільки подрібнять листя, але і утрамбують її в ємності. Збирати сировину можна навіть в дощову погоду: зволожені листя швидше згниють.

Для приготування перегною підійде кілька типів конструкцій:

  • встановіть 4 кілочка в землю і обтягніть їх металевою сіткою. Повинен вийти квадрат розміром 1х1 метр. Зібране листя необхідно щільно укласти всередині.
  • виготовте великий ящик з дощок. Деревина повинна бути захищена гідрофобним складом, щоб уникнути гниття.
  • придбайте спеціальну пластмасову ємність або бочку. Конструкція повинна бути відкрита зверху, щоб осінні дощі зволожували майбутнє добриво. Також в ємності можна заливати воду самостійно.

Винахідливі садівники виготовляють для створення листового перегною бурт: встановлюють обертову пластикову бочку, забезпечуючи її кришкою і отворами. Завдяки руху, листя в бочці перемішується без особливих зусиль.

  • також листовий перегній можна виготовити в щільних поліетиленових мішках для садових відходів або спеціальних пластикових мішках з магазину, призначених для цієї мети. Їх необхідно проколоти в декількох місцях: грибковим культурам потрібно мало кисню.

Щоб органіка розкладалася швидше, можна додати в компост біодеструктори і регулярно рихлити і зволожувати масу. При застосуванні потрібно слідувати інструкції на упаковці.

Як зрозуміти, що перегній готовий?

Листовий перегній з твердого листя розкладається довго, його можна чекати до 2-х років. Але подрібнені м’які листя при правильному догляді перетворюються в добриво вже через півроку. За структурою суміш повинна бути розсипчастою, однорідною, з паличками від листя. Маса повинна бути коричневою і володіти приємним «земляним» запахом.

Якщо в складі попадається багато цілого листя, перегній ще не готовий.

Добриво додають в компост при посадці дерев і використовують для перекопування з верхнім шаром грунту на грядках і під чагарниками. Також суміш можна використовувати для вирощування розсади або додавати в горщики з кімнатними рослинами.

Опале восени листя успішно застосовують для поліпшення родючості грунту на дачній ділянці. Приготування такого добрива не вимагає особливих грошових витрат і зусиль.