Яблуня каштеля: фото і опис, відгуки

113

Вміст

  • 1 історія появи
  • 2 опис сорту яблуні каштель з фото
    • 2.1 зовнішній вигляд дерева
    • 2.2 опис плодів
  • 3 характеристика сорту
    • 3.1 смакові якості
    • 3.2 терміни дозрівання
    • 3.3 врожайність
    • 3.4 морозостійкість
    • 3.5 запилювачі
    • 3.6 регіони вирощування
    • 3.7 стійкість до захворювань
  • 4 переваги та недоліки
  • 5 схема посадки
  • 6 особливості догляду
  • 7 збір і зберігання
  • 8 висновок
  • 9 відгуки садівників про яблуні коштеля

Яблуня коштеля-польський сорт, що поширився в білорусії і в середній смузі росії. Відрізняється зимостійкістю і хорошою врожайністю, дає в міру великі, смачні і ароматні яблука. Вони можуть лежати до шести місяців, не втрачаючи товарного вигляду і смакових якостей.

Історія появи

Яблуня коштеля-дуже відомий сорт польської селекції. З’явився давно, вважається однією з найстаріших різновидів в місцевому регіоні. У російський реєстр селекційних досягнень сорт не включений, проте поширений у багатьох приватних господарствах. Культура невимоглива і досить зимостійка, тому вирощувати її можна в різних регіонах.

Опис сорту яблуні каштель з фото

В описі сорту наводяться основні характеристики яблуні, форми крони, а також забарвлення, розмір самих плодів.

Зовнішній вигляд дерева

Яблуня коштеля представлена деревом середньої сили росту, крона округла, симетрична, досить розлога. При цьому загущенность невелика, що полегшує догляд. Листя овальної форми, забарвлення яскраво-зелене.

Опис плодів

Плоди яблуні коштеля середніх розмірів, маса 130-160 г.форма округла, буває також сплощено-округла. Забарвлення в момент знімання зелена, після повного дозрівання стає солом’яною. Шкірочка досить щільна, поверхня гладка, без зморшок.

Характеристика сорту

В описі сорту яблук каштеля з фото наводяться основні характеристики, серед яких найбільший інтерес представляють смакові якості, терміни дозрівання, показник врожайності. Ці та інші параметри описані нижче.

Смакові якості

Смак плодів яблуні коштеля приємний, з вираженими солодкими тонами і приємною кислинкою. Помітний фруктовий аромат, м’якоть біла, соковита, щільність середня. Яблука використовуються в свіжому вигляді, вони можуть лежати до шести місяців. Також з них виходять смачні заготовки, в тому числі джем, повидло, компот.

Терміни дозрівання

За термінами дозрівання яблуня коштеля відноситься до зимових сортів. Їх прибирають з останніх чисел вересня до середини жовтня. Плоди лежкі і транспортабельні, тому їх можна використовувати як для себе, так і для продажу.

Врожайність

Врожайність яблуні коштеля досить висока – вже у віці шести років дерево дає по 15-20 кг.причому в плодоношення рослини вступають з 3-4 роки.

Морозостійкість

Зимостійкість яблуні коштеля досить висока, що дозволяє вирощувати її в різних регіонах росії. Добре приживається в середній смузі і сусідніх областях.

Яблуня коштеля зимостійка, підходить для більшості регіонів центральної росії

Запилювачі

Сорт не потребує запилювачів, але щоб отримувати стабільно високі врожаї, рекомендується посадити поруч дерева інших сортів з такими ж термінами цвітіння.

Регіони вирощування

Яблуню коштеля вирощують на території польщі, білорусії. У росії її можна обробляти в середній смузі, поволжі, чорнозем’я, а також на північному заході (ленінградська область). Дерева зустрічаються і в південних регіонах – північний кавказ, краснодарський край, крим.

Стійкість до захворювань

Стійкість яблуні коштеля до захворювань досить висока – в описі заявлено про хороший імунітет. Проте, проводити профілактичні обробки навесні і влітку обов’язково. Для цього використовують фунгіциди, інсектициди і народні засоби.

Переваги та недоліки

Виходячи з огляду сорту яблук коштеля і відгуків про нього, можна сказати, що це дійсно хороша різновид. Дерева дають смачні яблука привабливого товарного вигляду, вони володіють достатнім імунітетом і цілком зимостійкі.

Плоди з часом стають солом’яного кольору

Плюси:

  • хороший урожай;
  • приємний смак;
  • висока зимостійкість;
  • імунітет до захворювань;
  • відмінна лежкість до 6 місяців;
  • транспортабельність;
  • плодоношення починається вже через 3-4 роки;
  • невимогливість до догляду.

Мінуси:

  • крона розлога, займає досить багато місця;
  • даних про вирощування небагато, в російський реєстр культура не внесена.

Схема посадки

Посадку яблуні сорту коштель планують на кінець вересня або першу половину жовтня. Місце повинно відповідати декільком вимогам:

  1. повністю освітлене, без тіні-яблуні коштеля вимагають багато світла, в іншому випадку вони погано розвиваються, дають невеликий урожай.
  2. без близьких грунтових вод-максимальна висота повинна скласти 2 м від поверхні.
  3. без застою води-висаджувати яблуню коштеля в низині не можна, інакше коренева система почне страждати від надлишку води і нестачі кисню.
  4. ще один важливий момент-відсутність поблизу горобин і великомірних дерев, наприклад, клена, дуба, ялини. Вони забирають занадто багато поживних речовин і води, через що яблуня буде рости гірше.

Саджанці коштеля купують в розплідниках або у інших перевірених постачальників. При покупці потрібно звернути увагу на зовнішній вигляд саджанця. Він повинен бути у висоту не менше 50 см, мати здоровий стовбур і пагони, без механічних пошкоджень і ознак захворювань.

При посадці яблуні коштеля слід по максимуму зберегти земляний кому

Попередньо ділянку готують-перекопують грунт, вносять органіку (компост або перегній) в кількості 8-10 кг на квадратний метр. Якщо грунт містить дуже багато глини, в нього вносять пісок або тирсу в кількості 3-5 кг на квадратний метр. При необхідності заміряють ph – оптимальний діапазон значень від 6,0 до 7,0.

Процес посадки яблуні коштеля досить простий:

  1. намітити лунки глибиною і діаметром по 80-100 см з інтервалом не менше 4 м.
  2. увіткнути дерев’яний кілочок по центру.
  3. насипати на дно камені, а потім родючий грунт.
  4. замочити коріння саджанця в бовтанці з глиною і стимулятором росту, наприклад, «цирконом».
  5. висадити саджанець, присипати грунтом.
  6. утрамбувати так, щоб коренева шийка яблуні коштеля залишилася вище поверхні на 7 см.
  7. підв’язати до кілочка.
  8. полити відстояною водою і мульчувати.

Важливо! місце для посадки має бути просторим, сухим, без високих грунтових вод (максимум 2 м до поверхні).

Також яблуні не варто висаджувати впритул до будинків та інших будівель, оскільки повітря навколо дерева повинен циркулювати вільно.

Особливості догляду

Яблуня коштеля не відрізняється вимогливістю до догляду. Молоді саджанці поливають щотижня, а дорослі дерева – 1-2 рази на місяць. Якщо йдуть хороші дощі, додаткова волога не потрібна.

Підживлення вносять з другого року після посадки. Навесні дають сечовину або аміачну селітру (30-40 г на дерево), під час формування бутонів – суперфосфат (40 г) і калійну сіль (30 г). Комплексні мінеральні склади бажано чергувати з органікою.

Після дощів і поливу пристовбурні кола розпушують, періодично роблять прополки. Щовесни до початку сокоруху планують формуючу і санітарну обрізку. В цей же час обробляють фунгіцидами від захворювань (наприклад, бордоською рідиною або «фундазолом»).

Регулярні поливи і внесення добрив забезпечують стабільний урожай

Влітку яблуні коштеля ретельно оглядають і при необхідності обробляють від шкідників (попелиці, павутинних кліщів, листовійок). Для цього підходять різні інсектициди, наприклад, «актара», «фуфанон», «децис».

Якщо навала не дуже велика, можна використовувати і народні засоби, наприклад, настій тютюнового пилу або деревної золи. Також застосовують трави-полин, кульбаба, чистотіл. Обробку яблунь коштеля проводять в похмуру погоду, за відсутності дощу і сильного вітру. Якщо на вулиці жарко, обприскувати кошти потрібно рано вранці або пізно ввечері.

Збір і зберігання

Плоди яблуні коштеля збирають на початку жовтня і закладають на зберігання в прохолодне, помірно вологе приміщення з температурою до 6 градусів тепла. Періодично необхідно провітрювати, перевіряти плоди. Вони лежатьДо шести місяців, але якщо почали розм’якшуватися, плоди яблуні коштеля варто використовувати для приготування страв або заготовок.

Яблуня коштеля – невибагливий сорт, з вирощуванням якого впорається практично кожен. Культура зимостійка, відрізняється хорошим імунітетом, підійде для більшості регіонів центральної росії. Дає смачні яблука правильної симетричної форми.

Відгуки садівників про яблуні коштеля

Поліщук дар’я, 49 років, м. Воронеж

З яблунею коштеля у мене склалися особливі взаємини – дозрівала вона довго, цілих шість років не хотіла плодоносити. А потім з сьомого пішла приносити плоди, причому урожай був майже 10 кг.на наступний рік дерево відпочило і ще через рік принесло 23 кг яблук. Вони зимового типу, відмінно зберігаються. Запашні і солодкі, виходить гарне повидло. Так що спробувати однозначно варто-всі старання винагородяться.

Кузнєцова ірина, 36 років, м тамбов

Зеленими і кладемо в льох. Дозрівати на дереві залишати ні в якому разі не можна, тому що в іншому випадку вони обсипаються буквально за добу. А зберігаються просто чудово-до березня пролежать нормально, як ніби вчора зняли.

Лісіна тетяна, 41 рік, м самара

Кілька років тому привезли з білорусії чотири саджанця яблуні коштеля. Прижилися не всі – тільки два добре пішли, від інших довелося позбутися. Тут помилка, швидше за все, пов’язана з відходом, тому що поливати треба щотижня, а ми це не врахували. У перші два роки яблуні взагалі не цвіли, а повноцінний урожай пішов з 7-8 року. Яблука чудові. Сорт яблуні коштеля можна розводити навіть в поволжі, але швидкої віддачі чекати не варто.