Вам теж подобаються милі європейські будиночки з балками? але чи можна такі будови зводити на наших просторах, та й вікна хотілося б побільше… Архітектор наталія гусєва розповість про всі плюси і мінуси фахверкових будинків на живому прикладі власного проекту

78

Наталія гусєва, архітектор

Народилася в москві (москвичка в п’ятому поколінні), закінчила загальноосвітню школу і дитячу художню школу краснопресненського району в 1984 році, в 1986 році закінчила художнє училище, в 1994-му — мархи, факультет житлового будівництва. У 1996-му створила дизайн-студію «кварта-еко». Зараз керує власним дизайн-бюро guseva-style.

— фахверк дослівно перекладається з німецької як «панельна споруда». Власне, ним воно і є. Технологія фахверкового будівництва німецька і являє собою в буквальному сенсі конструювання будинків з панелей, які, в свою чергу, складаються з стійок (дерев’яних або металевих) і будівельного наповнювача. Наповнювачем може бути як глина, цемент або цегла, так і скло.

Сьогодні фахверк виглядає інакше. Секції все частіше заповнюються суцільним склінням, а глину, що дає характерний відтінок, вже давно замінили на сучасні будівельні матеріали.

Моє глибоке занурення в цю тему сталося кілька років тому, коли я отримала замовлення на швидко зводяться, дешеві, екологічні і при цьому дуже красиві котеджі для селища в реліктовому лісі. Образно висловлюючись, мені дали чотири ноти і запропонували зіграти симфонію.

Перебравши море варіантів, я зупинилася, як мені здається, на ідеальному вирішенні завдання. Місцевість, де планувалося будівництво, виявилася на рідкість мальовничою, але горбистою. Часу на проектування кожного будинку окремо не було. Все, що я могла встигнути, це розрахувати правильне розташування для кожного котеджу, спроектувати цоколь, на який і повинен встати майбутній будиночок, і, звичайно, зробити селище максимально привабливим для потенційного покупця.

Насамперед я знайшла компанію, яка займалася постачанням фахверкових панелей прямо з німеччини, і зайнялася «красою». Що може бути прекрасніше і без перебільшення чарівніше для міського жителя, ніж життя в лісі? але який сенс селитися далеко від міста, якщо цей самий ліс постійно ховається за вікнами? що ж робити?

Ось тут фахверк і виправдав себе цілком. Для кожного будинку я зробила одну, а іноді кілька стін із суцільним склінням. Так ліс увійшов в кожен будинок і став частиною інтер’єру. При цьому будинки сусідів залишилися за глухими стінами.

Плюсів у фахверкового будівництва маса, ось найбільш значущі з них:

  1. легкість конструкцій. Це властивість фахверка дозволяє знизити навантаження на фундамент, використовувати дрібно заглиблений фундамент, а значить, скоротити загальний час будівництва.
  2. широкі можливості скління. Жорсткість і міцність фахверкової конструкції дозволяє реалізувати суцільне скління без використання рам.
  3. просторі приміщення. Така можливість з’являється завдяки використанню клеєного бруса, який здатний перекривати досить великі прольоти.
  4. швидкість збірки. Класичний дерев’яний фахверковий будинок не вимагає наявності важкої будівельної техніки і може бути зібраний за лічені тижні бригадою з шести чоловік.

Мінус у фахверка тільки один. У разі використання суцільного скління, яке, безумовно, дає рекордну кількість природного освітлення, розширює простір і впускає ландшафт в інтер’єр, витрачається досить відчутна кількість енергії для опалення. І чим більше скляних панелей, тим більше енергії потрібно на підтримку тепла.

Однак цей мінус втрачає гостроту, коли дивишся на сучасний фахверковий будинок. Будинок мрії, не інакше.