Сорт картоплі маяк: характеристика і опис, фото, відгуки

98

Вміст

  • 1 історія появи
  • 2 опис картоплі сорту маяк з фото
    • 2.1 кущ
    • 2.2 бульби
  • 3 характеристика картоплі маяк
    • 3.1 смакові якості картоплі маяк
    • 3.2 терміни дозрівання
    • 3.3 врожайність
    • 3.4 де вирощують
    • 3.5 стійкість до захворювань
  • 4 переваги та недоліки
  • 5 посадка картоплі маяк
  • 6 рекомендації по догляду
  • 7 коли збирати і як зберігати врожай
  • 8 висновок
  • 9 відгуки дачників про картоплю маяк

Картопля маяк-столовий сорт культури, який з’явився на ринку недавно, але вже зумів придбати популярність серед досвідчених і початківців городників. Це пояснюється його здатністю легко адаптуватися до будь-яких кліматичних умов, стабільною врожайністю і невибагливістю. Також багато городників відзначають його многоклубневость і відмінні смакові якості. Однак щоб врожайність сорту була максимальною, потрібно дотримуватися основних вимог цього виду культури.

Сорт маяк стійкий до виродження

Історія появи

Картопля маяк був виведений завдяки зусиллям співробітників уральського науково-дослідного інституту сільського господарства. Які саме сорти стала основою для нього, невідомо. При його створенні переслідувалася мета отримати вид з високою стійкістю до температурних перепадів і захворювань, а також відрізняється стабільною врожайністю. І, судячи з заявлених характеристик сорту, це творцям вдалося.

Тому в 2009 році була подана заявка на внесення картоплі в держреєстр. Протягом наступних чотирьох років були проведені сортовипробування. За їх результатами в 2013 році маяк був офіційно зареєстрований.

Опис картоплі сорту маяк з фото

Ця картопля має деякі відмінності в зовнішньому вигляді кущів і бульб від інших видів культури. Тому, знаючи їх, можна без особливих труднощів визначити відповідність сорту.

Кущ

Картопля маяк утворює високі або середні кущі проміжного типу. Стебла міцні, потовщені. Спочатку вони пряморастущіе, а згодом злегка відхиляються в сторони. У кожному кущі за сезон утворюється по 4-5 втечі. Листя у маяка стандартної форми, середнього розміру темно-зеленого відтінку. Краї пластин злегка хвилясті. В основному пагони густообліственние вгорі, а їх нижня частина оголена.

Суцвіття у маяка великі. Бутони світло-бузкового відтінку. Внутрішня частина віночків має явно-виражений антоціановий забарвлення. Тривалість цвітіння сорту 14-16 днів.

Ягодоутворення у маяка рідкісне

Важливо! кущі здатні витримувати короткочасні заморозки до -1 °с.

Бульби

Картопля маяк характеризується добре розвиненою кореневою системою. Протягом сезону під кожним кущем утворюється від 12 до 18 вирівняних бульб. Їх вага варіюється в межах 97-153 г.бульби у маяка овальної форми з шорсткою поверхнею. Шкірка рівномірного червоного відтінку. Очки поверхневі, дрібні, малопомітні.

М’якоть у цієї картоплі біла, середньої щільності. Вміст крохмалю в ній становить 14,6-17,3%. При контакті з повітрям м’якоть не темніє.

Вихід товарних плодів у сорту– 88-91%

Характеристика картоплі маяк

Продуктивність картоплі маяк можна визначити за характеристиками. Це дозволить скласти повне уявлення про сорт і порівняти його з іншими видами культури.

Смакові якості картоплі маяк

Смакові якості маяка хороші. У процесі приготування м’якоть практично не розварюється і має апетитний вигляд.

Сорт підходить для:

  • відварювання в очищеному вигляді і » мундирі»;
  • смаження;
  • запікання;
  • фарширування;
  • салатів;
  • перших і других страв.

Важливо! картопля не рекомендується для приготування пюре, так як він виходить з крупинками.

Терміни дозрівання

Цей сорт вважається середньораннім. Тривалість його вегетаційного періоду 75-85 днів. Тому при посадці в середині травня збір врожаю можна проводити вже в першій декаді серпня. Однак в залежності від регіону вирощування терміни можуть зрушуватися на 7-10 днів.

Врожайність

Картопля маяк характеризується стабільною врожайністю навіть у несприятливі сезони для культури. В результаті проведених сортовипробувань було встановлено, що продуктивність сорту становить 117-393 ц/га.

Де вирощують

Картопля маяк рекомендований до вирощування на території волго-вятського регіону. Однак судячи з відгуків городників, він зберігає продуктивність і в центральних областях країни. Сорт не підходить до вирощування в південних регіонах, так як вимогливий до поливу і погано переносить сухе повітря.

Стійкість до захворювань

Ця картопля має стійкість до раку картоплі, золотистої нематоди і зморшкуватою, полосчатой мозаїкам. Також він має відносний імунітет до парші звичайної, ризоктоніозу, різних гнилей. До фітофторозу в середньому ступені сприйнятлива бадилля і бульби маяка, тому не рекомендується затягувати зі збором врожаю.

Переваги та недоліки

Цей сорт картопля має багато переваг, що підтверджують відгуки городників. Однак у нього є і певні недоліки, які потрібно враховувати при виборі.

Маяк добре переносить транспортування

Основні переваги:

  • стабільна врожайність;
  • багатоклубневість;
  • вирівняність плодів;
  • відмінний товарний вигляд;
  • хороші смакові якості;
  • універсальність застосування;
  • високий рівень лежкості;
  • швидка адаптація до будь-яких кліматичних умов;
  • стійкість до температурних перепадів.

Недоліки:

  • схильність фітофторозу;
  • не підходить для пюре;
  • вимогливість до поливу.

Посадка картоплі маяк

Для успішного вирощування картоплі маяк з насіння потрібно правильно провести посадку. Від цього безпосередньо залежить темп розвитку кущів і їх врожайність.

За три тижні до посадки насіннєву картоплю рекомендується внести в приміщення і розсипати в один шар. Протягом цього часу потрібно підтримувати температуру на рівні +15 °с, регулярно обприскувати бульби і повертати.

Для картоплі маяк необхідно вибирати сонячний відкриту ділянку, при цьому важливо, щоб він був добре освітлений протягом усього дня. За два тижні до посадки його потрібно перекопати, внести перегній з розрахунку 10 кг на 1 кв.м і ретельно розрівняти поверхню.

Грунт повинен бути пухким, поживним і володіти хорошою волого — і повітропроникністю. Картопля може повноцінно розвиватися в супіщаних, суглинистой грунтах і чорноземах. При цьому важливо, щоб рівень кислотності був нейтральним. Також можлива посадка цього сорту в глинистий грунт. Але попередньо в неї потрібно додатково додати пісок з розрахунку 10 кг на 1 кв. М.

Лунки для картоплі маяк рекомендується робити на відстані 35 см, а між рядами витримувати дистанцію в 60 см. Глибина посадки в легку пухкий грунт 10 см, а важкий грунт

Важливо! оптимальною вважається довжина паростків на бульбах перед посадкою 1,5 см.

Картопля маяк невимогливий до складу грунту

Рекомендації по догляду

Догляд за цим сортом культури передбачає дотримання стандартних правил агротехніки. Через десять днів після посадки рекомендується провести розпушування грунту на глибину 1,5 см.це дозволить зберегти доступ повітря до бульб. Надалі розпушування проводити після кожного поливу або дощу, поки кущі не зімкнуться. Також потрібно регулярно робити прополку, видаляючи наростаючі бур’яни на ранньому етапі розвитку картоплі.

Маяк погано переносить посуху. Тому при тривалій відсутності дощу необхідно проводити полив з промоканням грунту на глибину 10 см.

Для підвищення врожайності підгодівлю картоплі потрібно провести тричі за сезон. Перший раз застосовувати добрива в період нарощування пагонів. У цей час рекомендується використовувати органіку: курячий послід 1:15 і коров’як 1:10. При їх відсутності можливе застосування аміачної селітри з розрахунку 30 г на 10 л води.

Другу і третю підгодівлі рекомендовані перед цвітінням і після його закінчення. У ці періоди потрібно застосовувати суперфосфат 30 г і сірчистий калій 25 г на 10 л води. Починаючи з середини червня підгодовувати картоплю азотними добривами не рекомендується, оскільки вони стимулюють надмірний ріст надземної частини на шкоду зав’язі бульб.

Перший раз підгортати кущі картоплі необхідно при висоті пагонів 15-18 см, а повторно через десять днів після цього. Рекомендована висота насипу-2/3 від загальноїДовжини пагонів. Землю потрібно брати з міжрядь за допомогою плуга, підгортальника, мотоблока.

Коли збирати і як зберігати урожай

Приступати до збору врожаю картоплі можна, коли пагони почнуть різко жовтіти і всихати. Ця ознака свідчить про дозрівання бульб і їх готовності до тривалого зберігання. Копати картоплю рекомендується вранці в суху погоду. Після цього урожай повинен залишатися на грядці протягом двох годин. А тільки потім його можна перенести в приміщення.

Через чотири тижні зібраний урожай потрібно перебрати і відсортувати бульби на великі, насіннєві і дрібні. Також відразу необхідно відбракувати пошкоджені і розрізані екземпляри, так як в процесі зберігання вони будуть загнивати. Зберігати картоплю взимку потрібно в підвалі при температурі +4 °с і вологості повітря 70%.

При дотриманні всіх умов урожай зберігається до нового сезону

Висновок

Картопля маяк відноситься до числа нових перспективних сортів, які підходять для вирощування в регіонах з непростими кліматичними умовами. Він показує стабільну врожайність, невимогливість до умов вирощування, і його вирощування не викликає труднощів. При стандартному догляді даний сорт показує результативність набагато вище, ніж інші види культури.

Тетяна смирнова, 45 років, м свердловськ

Картопля маяк вирощую протягом двох останніх років. Можу сказати, що сорт приємно здивував, так як навіть при несприятливих погодних умовах в попередньому сезоні дав хороший урожай. Тому на майбутній рік планую збільшити ділянку по його посадку. Смак картоплі відмінний, використовую урожай для перших і других страв, запікання. Єдиний мінус, що пюре виходить неоднорідним.

Ігор смєлов, 54 роки, м перм

Насіння цього сорту картоплі придбав три роки тому. І в перший сезон маяк мене приємно здивував, так як в порівнянні з іншими видами культури показав хорошу врожайність. У наступному сезоні планую більшу частину городу засадити цим сортом. Подобаються і його смакові якості. В процесі готування м’якоть набуває апетитний вигляд, зберігає консистенцію і практично не розварюється.