Міфи про витких рослинах

103

Від рослин руйнується штукатурка і цегляна кладка

Твердження вірне для ліан, які прикріплюються до опори вусиками або повітряними корінням-присосками. Прагнучи піднятися вгору, ці рослини проникають в мікротріщини і поступово розширюють їх, утворюючи глибокі щілини. Від такого напору можуть постраждати будинки з оштукатуреними фасадами, складені з цегли на вапняному розчині або дерев’яні.

Але головні труднощі починаються при спробі прибрати надмірно активну лозу. Чіпляючись за опору, вона може зірвати з фасаду частину ліпнини, ринву або облицювальну плитку. Щоб «послабити хватку», лозу зрізають біля коріння і залишають на фасаді до повного в’янення. Звільнити стіну від сухого рослинного покриву набагато легше.

Як прикрасити будинок кучерявими рослинами без неприємних наслідків:

  1. відмовитися від найбільш агресивних видів: гліцинії японської, древогубца крупнолистного, вічнозеленого плюща, жимолості і черешкової гортензії. Можна замінити їх плетуться трояндами, стебла яких, ні за що не чіпляючись, ростуть вгору до 4 м.
  2. другий варіант-закріпити ліани на шпалерах, встановлених на відстані 50 – 60 см від цоколя. Візуально буде здаватися, що будинок потопає в зелені і при цьому легко уникнути руйнувань. Прохід потрібен, щоб час від часу прибирати пагони, які спробують закріпитися на стіні.

Кучеряві ліани не завдають шкоди натуральному каменю, високоякісному керамічному і силікатному цеглі. Важливо, щоб кладка виконувалася на цементно-піщаному розчині.

Думка експертів

В’юнкі рослини захищають стіни від вивітрювання, високої вологості і температурних перепадів. Доведено, що вони створюють сприятливий мікроклімат, озонують повітря, охолоджують будинок в літню спеку і знижують тепловтрати в холодний сезон.

Якщо фасад нудний і невиразний, рослини з успіхом замінять архітектурний декор. Головне, не намагатися приховати за рослинністю відсутність ремонту – в цьому випадку ситуація тільки посилиться.

Стіни під листям просякнуті вологою

Твердження справедливе, якщо джерело вогкості – всередині будинку. Зазвичай так буває через проблеми з припливно-витяжною вентиляцією. Зелень створює додатковий ізолюючий шар і заважає повноцінному відведенню вологи. Вихід — в реорганізації інженерних систем і грамотному розміщенні вентиляційних отворів.

Також для поліпшення циркуляції повітря, можна знову вдатися до шпалерного методу посадки. Для озеленення вибирають гліцинії, жимолость або в’юнкові – тобто види без повітряних коренів, їх крона має кращу проникністю.

Думка експертів

Доведено, що рослини з щільною кроною, зокрема всі види плюща, захищають стіни від атмосферних опадів. Краплі дощу, стікаючи по листю як по сходах, не проникають всередину зеленої маси.

Друге корисна властивість ліан-потребуючи великої кількості вологи, вони немов помпа відкачують її з грунту, перешкоджаючи підтоплення фундаменту. Особливо ефективні гортензія черешковая і дівочий виноград.

Коріння можуть пошкодити фундамент

Така загроза існує, хоча і невелика. Пошкодження можливі, якщо в бетоні вже є тріщини, викликані весняним обдиманням грунту або нерівномірним навантаженням від стін.

З метою профілактики, рослини з потужними корінням висаджують на відстані не менше 1 м від цоколя, іншим видам буде достатньо і 50 см.

Думка експертів

На відміну від дерев, більшість ліан не володіє достатньою потужністю для розриву бетону. Крім того, в’юнкі рослини – вологолюбні і будуть шукати воду в землі, по можливості, обходячи будь-які конструкції.

Кампсис-один з небагатьох видів, які категорично не рекомендуються для посадки біля будинку. Ця приваблива, красивоцветущая ліана агресивно захоплює території і володіє великою силою зростання. Пагони кампсис здатні завдати шкоди фундаменту, особливо при невеликій глибині закладення.

У будинку з’являться комахи, птахи і миші

У кроні витких рослин люблять селитися павуки, на винограді часто бувають равлики, а квіти відвідують комахи, слідом за якими прилітають птахи. І доповнюють це біорізноманіття миші, здатні дертися по лозах рослин, як по сходах. Здається, мешканці зеленого килима за вікном з часом неминуче оселяться в будинку.

Думка експертів

Павуки і комахи можуть з’явитися в кімнатах, навіть якщо на стінах немає зелених насаджень. Найнадійніший захист від цих непроханих гостей-москітні сітки на вікнах. Щоб не було бджіл, ос і джмелів, досить відмовитися від клематисів, троянд, гортензії та інших рясно квітучих видів. А якщо пустити по стінах плющ або лимонник китайський, можна не боятися комарів, які дуже не люблять аромат цих рослин.

Мишей і щурів взагалі не повинно бути на ділянці. Оскільки, якщо вони з’явилися, то обов’язково знайдуть спосіб проникнути в будинок – і з вертикальним озелененням, і без.

Неминучі проблеми при ремонті фасадів

Періодично стіни потрібно оновлювати. В’юнкі рослини під час ремонту видаляють, а це проблематично – страждає декоративне оздоблення фасадів і збільшується обсяг відновлювальних робіт. У той же час хочеться зберегти ліани, в які вкладено багато праці і турботи. З огляду на ці фактори, багато садівників відмовляються від вертикального озеленення або вибирають для нього менш мальовничі однорічники.

Думка експертів

Значно полегшує демонтаж використання пристінної шпалери або інших видів опор. Коли таку конструкцію знімають, разом з нею безболісно видаляють з фасаду і зелену масу. Потім рослини низько обрізають, залишаючи стебло від 20 до 50 см, в залежності від виду культури.

Побоюватися не варто – все ліани добре переносять процедуру і швидко нарощують крону, але важливо дотримуватися встановлених термінів. Наприклад, у актинідії при ранній обрізку починається активне сокотеченіе, яке може привести до загибелі рослини.

Вертикальне озеленення-декоративний прийом з великим майбутнім. При грамотній організації, ліани здатні підвищити зовнішній вигляд будинку і поліпшити мікроклімат на садовій ділянці. Важливо правильно доглядати за кучерявими культурами, своєчасно направляти їх і виробляти формує обрізку, щоб «зелені стіни» не вийшли з-під контролю.