Металошукач пірат на мікросхемі к157уд2

110

Всім привіт! сьогодні я вам розповім про металошукач пірат, подивимося на схему, зберемо її ну і протестуємо це все. Скажу відразу що результатом я повністю задоволений.

Також хочу порадити вам свій відеоролик в якому я зібрав дану схему металошукача. Кому цікаво, заходьте!

Сама схема не складна, складається вона з двох частин, а саме з передавальної і приймаючої частини.

Передавальна частина зроблена на мікросхемі ne555 яка генерує частоту.

Якщо у вас немає такої мікросхеми то можна спаяти схему генератора частоти на транзисторах, працювати буде, але все ж краще ставте мікросхему ne555!

Приймаюча частина спаяна на мікросхемі к157уд2, ця двох канальний операційний підсилювач. Як я зрозумів ця мікросхема в дефіциті, а може і ні, але особисто у мене цих мікросхем майже немає. Навіть в «радіомагазині» її там немає.

Замість неї люди ставлять мікросхему tl072 це теж двох канальний операційний підсилювач, але почитавши кілька статей і подивившись кілька відео я зрозумів що з цим оу металошукач працює гірше, особисто сам не перевіряв, але спробувати можна.

1) резистори:

  1. 1 ком — 1 шт.
  2. 1.6 ком — 1 шт.
  3. 100 ком — 1 шт.
  4. 47 ком – 1 шт.
  5. 62 ком — 2 шт.
  6. 120 ком — 1 шт.
  7. 470 ком — 1 шт.
  8. 2 мом — 1 шт.
  9. 100 ом — 1 шт.
  10. 10 ом — 1 шт.
  11. 470 ом — 1 шт.
  12. 150 ом-1 шт.
  13. 220 ом 1 ват — 1 шт.
  14. 390 ом 0.5 ват – 1 шт.

2) резистори змінні:

  1. 100 ком-1 шт.
  2. 10 ком – 1 шт.

3) конденсатори електролітичні:

  1. 1 мкф x 16 в-2 шт.
  2. 10 мкф x 16 в – 2 шт.
  3. 100 мкф x 16 в – 1 шт.

4) конденсатори плівкові

  1. 100 nf-2 шт.
  2. 1 nf – 1 шт.

5) мікросхеми:

  1. ne555 – 1 шт.
  2. к157уд2-1 шт.

6) транзистори:

  1. irf740-1 шт.
  2. bc547 – 1 шт.
  3. bc557 – 1 шт.

7) діоди:

  1. 1n4148-2 шт.

8) всяке:

  1. динамік — 4 ом
  2. котушка-1…2.5 ом
  3. живлення – 12в

Паяти все я буду на друкованій платі яку я замовив на виробництві jlcpcb, готовий файл з платою знайшов в інтернеті, вона є у відкритому доступі.завантажити архів

Спершу я б спаяв передавальної вузол, а саме його частина, генератор частоти. Перед запаюванням мікросхеми в плату я б рекомендував її перевірити.

У мене є саморобний тестер цих мікросхем ne555, швиденько перевірив, переконався що вона працює і запаяв в плату.

Хто хоче і собі зібрати такий тестер цих мікросхем то ось схема. Її теж зібрати не складно але з даною схемою ви будете на 100% впевнені що ви впаиваете робочу мікросхему.

На неполярних конденсаторах не скупимося, ставимо нормальну плівку. Звичайно можна ставити кераміку, працювати буде, але з плівкою це все буде працювати більш стабільно.

Також я відразу поставлю 1 електроліт по входу який буде фільтрувати всі перешкоди, звичайно якщо вони будуть, ємність повинна бути 2200мкф, але такий конденсатор завеликий для моєї плати, тому я поставлю електроліт на 1000мкф, думаю цього вистачить.

Живити це все буду акумуляторами 18650 які я підключив послідовно і в сумі вийшло напруга 12в. Багато людей живлять схему від батарейки типу «крона» на 9в, але я не рекомендую. По-перше схема споживає струм 40мач для батарейки це чимало, по-друге тут напруга 9в, а потрібно 12в з напругою 9в чутливість схеми буде нижче.

Замість трьох акумуляторів можна взяти тільки 1 але доведеться купити або зробити підвищуйку яка будете підвищувати напругу до 12в, особисто я б використовував плату підвищуйки на мікросхемі mt3608. Сюди вона повинна підходити добре.

Якщо ми підключимо осцилограф до генератора то побачимо ось такий от сигнал з частотою 138гц так і повинно бути, генератор частоти працює.

Далі я зберу другу частину передавального вузла схеми, але тут у мене є проблемка, тут потрібні потужні резистори на 220ом і на 390ом. Таких номіналів з такою потужністю у мене немає в наявності. Тому спробую поставити звичайні малопотужні резистори, сподіваюся не згорять.

Польовий транзистор повинен бути розрахований на досить високу напругу, ідеально підходить irf740, навіщо потрібно брати високовольтний транзистор в низьковольтну схему я покажу трішки пізніше.

Зараз мотаємо котушку, та саме зараз мотаємо, не в самому кінці. Моя котушка намотана одножильним мідним проводом 0.8 мм. Діаметр котушки трохи менше 20см.кількість витків 20, опір котушки 1ом.

На даному етапі це все виглядає так, знову подаємо харчування на схему. До котушки я підключив осла і подивимося що там діється.

Бачимо ось такий от сигнал, частота та ж сама 138гц але ви подивіться яке тут висока напруга 150в, 160в, 180в була, ця чимало. Я думаю тепер ви розумієте чому тут потрібен саме такий високовольтний транзистор.

Також я підносив метал до котушки і напруга трохи змінюється. Але я думав що воно буде як то більш радикально змінюватися.

Якщо ми всередину котушки поставимо динамік то почуємо гудіння, якщо у вас немає осла то ви таким способом можете перевірити працездатність даної частини схеми. І так, щоб гудіння було сильніше я взяв і закоротив котушку динаміка і гудіти стало помітно сильніше. З передавальною частиною покінчили, починаємо збирати приймальну частину.

Діодів 1n4148 у себе я не знайшов, тому поставлю перші-ліпші діоди fr107, думаю підійдуть.

Під час складання будьте дуже уважні, не плутайте полярність електролітичних конденсаторів, мікросхеми ставте на плату згідно ключу. Та й взагалі найкраще перевіряти всі деталі перед пайкою. Але якщо ви любите екшен то можете забути про те все що я написав вище.

Налаштовувати чутливість металошукача будемо радянським змінним резистором, на схемі намальована 2 резистора які з’єднані послідовно але я спробую поставити тільки 1 резистор на 100к. Подивимося що буде.

Налаштована схема повинна трохи клацати в такому режимі металошукач найбільш чутливий.

Перевіряємо схему. Я взяв монетку 2 гривні і потихеньку підносив до котушки. Ну і десь на відстані 13см металошукач побачив цю монетку.

Зараз візьмемо предмет пожирнее, а саме моторчик від мікрохвильовки, схема його побачила вже на більш великій відстані 20см.

Ну і також пробував міняти чутливість схеми, на маленькій чутливості мені цей моторчик довелося підносити впритул до котушки і тільки тоді з динаміка пішов звук.

Особисто мені не подобається як пищить дана схема, тому я поміняю частотозадающий конденсатор який підключений до другої ноги 555, замість 100нф поставлю 300нф теж плівку, цим конденсатором ми знизимо частоту, тріщати схема буде вже з більш низькою частотою і мені цей звук подобається більше.

Також помітив що ніби як чутливість трохи виросла, було 13см, а стало вже 18см.

Ну і давайте збільшимо ємність конденсатора який стоїть по входу, взяв бочку на 6800мкф, ну щоб так напевно, звичайно виглядає це так собі, ну да ладно.

З одним змінником все працює прекрасно, ось тільки якось важкувато схему налаштувати, тому ставте 2 змінника як намальовано на схемі і тоді налаштувати це все буде простіше простого.

Знову тестуємо металошукач, і знаєте що, чутливість ще трохи виросла, тугіше саму монетку він ловить на відстані 20см, той же самий моторчик він ловить вже на відстані більше 30см, а про предмети побільше я взагалі мовчу.

Схему я тестував протягом декількох годин і за цей час резистори зовсім не нагрілися, магія якась. Навіщо тоді на схемі намальовані резистори з такою відносно великою потужністю, напишіть будь ласка в коментарях хто знає.

В принципі результатом я повністю задоволений, надалі думаю зробити корпус до даної плати і тоді вже зроблю нормальні тести з пошуком металу в землі. А на цьому все, всім поки.