Розкішний декоративний хвойний чагарник
Цей чагарник, який стелеться по землі і служить відмінною основою для композицій на клумбах, – один із самих невибагливих видів сімейства кипарисових. Гілки ялівцю поступово вкорінюються, і він простягається на десятки метрів. Дуже важлива властивість чагарнику – стійкість до різних погодних умов. Він виділяє корисні для людини фітонциди, саме тому біля будинку його садити особливо корисно.
Зміст:
- Територія проживання
- Популярні сорти
- Вирощування
- Розмноження
- Догляд
- Хвороби і шкідники
Чагарник активно застосовують в оформленні ландшафтного дизайну
Територія проживання
Разом з тим, що рослина привабливо і корисно для органів дихання, воно дуже отруйна. Його ареал розповсюдження:
1
5
Важливо! Його отруйність обумовлює великий вміст ефірних масел, тому якщо є маленькі діти, то від посадки такого красивого, але небезпечного чагарнику краще відмовитися.
За рахунок різкого запаху успішно відштовхує від себе комах. З віком хвоя ставати лускатим, хоча поки рослина молоде, вона гостра, як у сосни або їли.
Отруйні пагони містять ефірні масла
Цікаво! Гілки ялівцю цього виду закладали в шафи, для того щоб там не заводилася моль.
Швидко вкорінюється рослина добре приживеться на домашній клумбі
Популярні сорти
Відомо на даний момент близько 30 сортів ялівцю. Серед найпоширеніших всього чотири:
Блю-дануб | Виведений 1956 р. в Голландії. Крона куща щільна, висота його не більше 1 м, а ширина 1,5. Гілки косо висхідні або розпростерті, хвоя чещуйками, буває ігловідно; |
Рокери Джем | Виведений сорт в 1967 р. в Голландії. Він широко стелеться по землі, гілки його прямі, висота до 50 см, ширина куща досягає 2-3м. Косовосходящие бічні пагони, короткі; |
Тамарисцифолия | Відомий з 1730 р. Цей чагарник має висоту 1 м, ширину 2, вершина його плоска. Скелетні гілки розпростерті, ростуть криво. Бічні – висхідні, щедро обсипані хвоєю. Колір ялівцю цей сорту темно-зелений; |
Веригата | Виведений в 1855 р. Висота його до 1 метра, стільки ж і распростертость. Крона компактна, лійкою. Гілки косо висхідні, зігнуті дугою на кінцях. Забарвлення – зелена з включенням кремових плям. |
1
4
Вирощування
Висаджувати кущ краще навесні, і основна вимога – сухість на ділянці, адже вологу ялівець не особливо любить. Але в той же час сонце йому необхідно. Для того щоб створити цікаву композицію, слід вибирати різні сорти цього виду, тоді можна отримати обсяг і цікаві ефекти.
Композиція з декількох видів хвойного чагарника
Факт! Краще всього при пересадці зарекомендували себе кущі з контейнерів. У них ще не великий корінь, і пошкодити його досить складно. Що стосується викопування дорослих рослин, то тут потрібно діяти дуже акуратно. Якщо пошкодити земляний ком, рослина довго приживатися і хворіти.
При розтиранні хвоя виділяє різкий характерний запах
Вимоги до грунту
Ямку для куща слід викопувати розміром в два рази більше, ніж коріння. На дні потрібно зробити дренаж, в складі якого будуть:
- камені;
- пісок;
- бита цегла.
Якщо грунт кисла, то на цьому ж етапі потрібно додати доломітове борошно або «пушонку» – в цьому випадку грунт розпушується.
Правильно обране місце для посадки допоможе зберегти декоративні достоїнства рослини
Рослина укладається в ямку, при цьому потрібно намагатися не пошкодити коріння. Ялівець повинен розміщуватися врівень із землею. Далі вона засипається, коренева шийка при цьому повинна бути непокритою.
Рада! Необхідно залишити поглиблення в грунті для поливу, а ямку обов’язково замульчувати – це допоможе утримати вологу в грунті, не дасть швидко проростати бур’янам. На перший порах для куща це дуже важливо.
Бажано висаджувати саджанці з закритою кореневою системою
Важливо! Кислотність грунту не має значення, але краще всього ялівець буде почувати себе на нейтральній, близькою до 7. Родючість, як не дивно, теж не важливо: чагарник успішно росте і розвивається як на бідних ґрунтах, так і на кам’янистих. Якщо земля занадто жирна, це може йому зашкодити. Виглядати ялівець буде краще, але ризик зараження хворобами (особливо грибком) підвищується в кілька разів.
Перед посадкою саджанці з відкритою кореневою системою коріння бажано обробити стимуляторами корнеообразования
Розмноження
Для того щоб зберегти ознаки сорту, розмножувати його потрібно тільки живцями. Для дикорослих сортів доступний варіант посіву насінням. Сходять вони через кілька років після посіву.
Важливо! Збір насіння проводиться в кінці серпня, їх по парі штук в кожному плоді (які неїстівні). Матеріал швидко втрачає схожість, тому висівати його слід рік у рік.
Плоди хвойного чагарника
Що стосується живців, то їх треба брати з багаторічних пагонів, але потрібні молоді гілки. Збір здійснюється з квітня по травень в похмуру погоду. Після зрізання їх потрібно перенести в теплицю, залишити там на 3 місяці, поки пагони добре укорінятимуться і приживуться.
Рада! Пересадку на постійне місце краще всього переживають дворічні саджанці. У перші роки їх слід захищати від сонця і морозу.
Також чагарник можна успішно розмножувати відводками, адже гілки, які стеляться по землі, легко вкорінюються. При цьому вони чіпляються за виступи на землі.
Для того щоб повторити всі ознаки сорту, розмноження можливо тільки живцями
Догляд
- Дорослі кущі не потребують ретельного догляду, а от молоді вимогливі до нього. Поки вони набирають силу і вкорінюються, потрібно систематично поливати, особливо якщо температура висока і немає опадів. Молодому ялівцю корисно неглибоке розпушування – ущільнення ґрунту для нього згубно.
- Удобрювати можна за можливості – якщо є нітроамофоска, вона підійде, також як і будь-комплексний склад. Добре на стані ялівцю відбитися обприскування (дощування). Робити таку процедуру слід щотижня, неодмінно ввечері. У цьому випадку важливо досягти намокання гілок.
Поливати кущі необхідно лише в сухе літо, але нечасто
Важливо! Догляд взимку мінімальний: з гілок бажано обтрушувати сніг, а також бажано, щоб рослина не знаходилося в заметі.
Теплолюбні сорти мульчують на зиму, а навесні мульчу обов’язково відгрібають, щоб не відбулося загнивання кореневої шийки
- Кущ майже не обрізається, але взагалі це робити можна, але тільки після гарного вкорінення. Після пересадки потрібен час для адаптації та зміцнення – це 1-2 роки. Обрізка зводиться до санітарного видалення подсохших гілок і голих гілок. При цьому використовуються садові ножиці.
Обрізати кущ не обов’язково, але видалення сухих гілок необхідно проводити регулярно
Правила цього процесу:
1
5
Рада! Вищипування кінчиків нових пагонів допоможе сформувати більш пухнастий кущ.
Хвороби і шкідники
- Страждає більше всього ялівець козацький від іржі груші, причому ознаки захворювання часто взагалі ніяк не проявляються, але з часом кущ гине. Саме тому його потрібно розміщувати подалі від груш.
- Також може виникати грибок, і виглядає він як мікроскопічний трутовик, розмір його не більше 5 мм, колір рудий, зростає на пагонах. Якщо такі дефекти є, слід видалити втеча на пару сантиметрів нижче ураженої ділянки. Шкідники на ньому практично ніколи не живуть.
Одна з небезпечних хвороб цієї рослини – іржа груші Gymnosporangium sabinae. Якщо помічена така хвороба, пагони необхідно видалити
Рада! Відмінна профілактика – обробка фунгіцидом в середині літа, але не пізніше вересня.
Гарний акуратний чагарник в домашньому саду
Ялівець козацький – красива рослина, але з ним треба бути гранично акуратним, адже воно дуже отруйна. Кущ абсолютно невибаглива і може рости на багатьох ґрунтах, які не підходять для інших рослин.