Імпульсний dc-dc перетворювач на 50 вольт

77

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Часто постає перед радіоаматором проблема: джерело живлення є на одну напругу, а для живлення схеми потрібно інше. Причому ця різниця може бути як в одну сторону, так і в іншу. З цієї причини великою популярністю користуються різні dc-dc перетворювачі, різної потужності і діапазонів напруги, що працюють як на підвищення, так і на зниження напруги. Якщо напруга потрібно знизити, і потужність навантаження невелика-ідеальним чином підійдуть лінійні стабілізатори серії 78lxx, або регульований lm317, однак для підвищення напруги можуть використовуватися тільки імпульсні перетворювачі, один з таких описаний нижче. Імпульсні схеми мають порівняно великим ккд (80-90%), можуть працювати як на підвищення, так і на зниження, а також в більшості випадків передбачають регулювання вихідної напруги.

Представлена вище схема забезпечує дуже великий діапазон регулювання вихідної напруги — від 11, до 70в, струм на виході при цьому становить максимум 130-150 ма. Не так багато, але для більшості застосувань достатньо, особливо враховуючи велику вихідну напругу. Напруга на виході можна варіювати від 5 до 15в, при цьому джерело живлення повинен бути розрахований на струм не менше 2-х ампер. Серцем перетворювача є спеціалізована мікросхема мс34063, спеціально створена для побудови імпульсних схем. Перемикання здійснюється на частоті 35 кгц, ця частота знаходиться за межами чутності людського вуха, а тому, якщо живити від перетворювача якісь аудіопристрої, наприклад, радіопередавачі, перешкоди від схеми не будуть чутні. Вихідна напруга регулюється підлаштування резистором на 100 ком, його можна встановити прямо на плату. Важливою частиною схеми є індуктивність, її номінал повинен бути близько 220 мкгн, а пропускається струм не менше 1-2а. Малопотужні індуктивності не дозволяє отримувати від схеми весь заявлений вихідний струм. Випрямляється напруга діодом 1n4007-з огляду на велику частоту перемикань, тут варто взяти більш швидкий діод, наприклад, який-небудь з потужних шотткі або uf4007. На виході схемою присутній clc-фільтр, добре фільтруючий пульсації напруги. Максимальний струм індуктивності в 1 мкгн повинен бути не менше 0,5 а.струмообмежуючий резистор на вході харчування в 0,22 ома повинен бути потужністю не менше 1 вата, щоб виключити його перегрів — якщо під рукою такого немає, можна скласти його з 4-х малопотужних резисторів, підібравши номінали. В іншому схема не має будь-яких особливостей, легко повторюється і цілком надійно працює.

Зібрати схему можна на друкованій платі, один з варіантів представлений вище, проте можна зробити плату і більш компактною. Всього до плати підходять 4 дроти — два для подачі живлення, і два для зняття вихідної напруги. Мікросхему найкраще встановити в панельку — якщо вона випадково згорить, наприклад, через переполюсовки харчування, її легко буде замінити.

Джерело (source)