Чи любить смородина золу

117

Вміст

  • 1 чи можна під смородину сипати золу
  • 2 плюси і мінуси
  • 3 для яких грунтів підходить
  • 4 користь золи для смородини
  • 5 коли вносить золу під смородину
    • 5.1 навесні
    • 5.2 влітку
    • 5.3 восени
  • 6 як вносити золу під смородину
    • 6.1 в сухому вигляді
    • 6.2 обприскування
    • 6.3 опудривание
    • 6.4 коренева підгодівля
  • 7 рецепти застосування
  • 8 схема внесення
  • 9 висновок

Зола для смородини може бути використана в якості підгодівлі та інсектицидного засобу. Вона насичує грунт калієм, фосфором, кремнієм, магнієм та іншими цінними елементами. Засіб використовують різними способами-кореневим і позакореневим внесенням. Застосовують його для формування зав’язей і плодів, а також для знищення шкідників (попелиця, вогнівка, мурахи).

Чи можна під смородину сипати золу

Зола як добриво використовується для смородини і багатьох інших культур. Її переваги пов’язані з багатими хімічним складом:

  • кальцій забезпечує зростання зеленої маси;
  • калій стимулює цвітіння і плодоношення смородини;
  • натрій відповідає за водний баланс;
  • фосфор прискорює обмінні процеси в клітинах;
  • магній бере участь у фотосинтезі;
  • кремній сприяє засвоєнню мікроелементів з грунту;
  • хлориди захищають рослини від грибків.

Найбільшу користь для смородини дає зола, отримана з липи або берези. Це високоякісна сировина, яку можна використовувати як саме по собі, так і в суміші з мінеральними підгодівлями.

Навіть якщо вносити їх два рази за сезон, смородина буде добре рости і давати досить багато бутонів. Добриво позитивно вплине на формування зав’язей і плодоношення. До того ж його можна використовувати в якості профілактичного засобу від деяких захворювань і шкідників.

Плюси і мінуси

Деревна зола як підгодівля для смородини володіє декількома важливими перевагами:

  1. це доступне сировину, яке легко отримати в домашніх умовах.
  2. її застосовують в якості підгодівлі, а також для профілактики захворювань і шкідників.
  3. зола забезпечує нормальний ph, допомагає усунути підвищену кислотність. Завдяки цьому смородина добре засвоює поживні речовини і нормально розвивається.

Недоліків у золи практично немає. Однак важливо розуміти, що вона подщелачивает грунт. Якщо грунт засолений, застосовувати підгодівлю не варто. В цьому випадку в нього, навпаки, слід вносити кислоти. Наприклад, полити розчином 9% оцту (100 мл на 10 л на 1 м2).

Підживлення легко отримати самостійно в домашніх умовах

Важливо! описані переваги відносяться тільки до деревної золи, наприклад, з березових, осикових дров. Рослинна не має цінності і навіть може завдати шкоди. Тому застосовувати її не можна.

Для яких грунтів підходить

Підгодовувати смородину золою рекомендують на збіднених грунтах з кислою реакцією (ph менше 5,5). Особливу користь підгодівля дає для піщаних і торф’яних грунтів.

Добриво універсальне-в невеликих кількостях його можна використовувати на різних типах грунтів. Попередньо рекомендують визначити кислотність за допомогою індикаторного паперу або ph-метра.

Якщо ph занадто низький (не більше 5,0), рекомендують змішати золу і гашене вапно в співвідношенні 1:1 і внести суміш в кількості 300 г на 1 м2.

Користь золи для смородини

Зола для чорної смородини та інших різновидів приносить багато користі. Основне значення-джерело фосфору і калію. Ці мікроелементи виконують кілька функцій:

  • зміцнення кореневої системи;
  • формування зав’язей і плодів;
  • прискорення обмінних процесів;
  • підвищення морозостійкості;
  • відновлення імунітету;
  • поліпшення смаку ягід, лежкості, плодоношення.

Удобрювати смородину золою зазвичай прийнято навесні і восени. Хоча робити це можна і протягом усього сезону. Особливо важливо внести добриво в той момент, коли виявляються явні ознаки дефіциту фосфору і калію:

  • пожовтіння листя;
  • скручування і опадання;
  • різке уповільнення зростання;
  • забарвлення листя стає сизо-зеленої, пурпурової, фіолетової;
  • черешки набувають ліловий відтінок;
  • збліднення старого листя смородини;
  • часткове відмирання тканин;
  • краї і кінчики листових пластин загинаються вгору;
  • форма листя стає куполоподібною.

Коли вносить золу під смородину

Вносити підгодівлю можна протягом усього сезону. Бажано чергувати її з органікою і комплексними добривами – тоді ефект буде максимальним.

Золу вносять протягом усього сезону

Навесні

Це найкращий час для внесення підгодівлі. Добриво дають в момент підготовки саджанців до посадки, а також для профілактичної обробки від інфекцій і комах. Для цього готують настій 300 г на 10 л і обробляють кущі два рази – на стадії набухання бруньок і під час появи квітів. Зазвичай обприскування проводять в першій декаді квітня, а потім на травневі свята. Залежно від регіону терміни можуть трохи зрушуватися.

важливо! при посадці саджанців смородини золу вносять прямо в лунку в кількості 200 г на один кущ. До неї можна додати пісок в співвідношенні 1:1.

Влітку

Влітку добриво використовують у вигляді водного настою. Вносити можна кілька разів:

  1. в кінці цвітіння, на стадії формування бутонів.
  2. на початку плодоношення.
  3. після збору врожаю.

Калій і фосфор допомагають у формуванні ягід смородини, а також зміцнюють кореневу систему. До того ж влітку зола ефективна від попелиці на смородині. Для цього кущі опудривают невеликою кількістю порошку або обробляють водним настоєм. Щоб він краще зчепився з поверхнею, додають стружку господарського мила в кількості 50 г на 10 л.

Восени

Восени підгодувати смородину золою можна за 2-3 тижні до перших заморозків. У 10-літровому відрі розчиняють 250-300 г, наполягають і здійснюють полив пристовбурного кола. При посадці саджанців порошок змішують з родючим грунтом і засипають в лунку.

Як вносити золу під смородину

Вносити порошок можна різними способами. Часто його наполягають у воді і потім поливають грунт. Але є й інші способи, їх застосування залежить від призначення, стадії розвитку, стану куща. Можна провести обприскування, опудривание і інші процедури. Про те, як це правильно зробити, розказано далі.

У сухому вигляді

У сухому вигляді золу можна внести під посадку кущів смородини восени. Її змішують з піском в рівних кількостях і закладають на дно лунки. Також можна змішати з родючою сумішшю (поверхневий грунт, торф, перегній і пісок у співвідношенні 2:1:1:1). На кожну яму дають до 300 г добрива.

Обприскування

Обприскування кущів смородини проводять для профілактики шкідників. Необхідно розчинити 200 г на 10 л, настояти, перелити в розпилювач і приступити до обробки. Працювати потрібно в суху і безвітряну погоду, бажано в похмурий день або пізно ввечері. У найближчі дні не варто робити полив і тим більше використовувати крапельну систему.

Для обприскування настій переливають в розпилювач

Опудривание

Це найпростіший спосіб внесення золи для смородини. Кущі опудривают, виходячи з витрати 500 г на одну рослину. Зола повинна залишитися на всіх пагонах, листках і інших наземних частинах рослини. Роботу проводять в суху погоду, причому за прогнозом в найближчі дні не повинно бути дощів і сильного вітру.

Оскільки порошок опаде з куща на грунт, через 2-3 доби рекомендують зробити розпушування. Одночасно можна здійснити прополку. Оскільки в сировині досить багато калію і фосфору, в найближчий місяць слід відмовитися від відповідних добрив.

Коренева підгодівля

Для внесення під корінь проводять полив настоєм (200-300 г на 10 л). Робити це можна протягом усього сезону з інтервалом в 1,5 місяці. При цьому важливо чергувати золу з комплексними мінеральними складами і органікою (коров’як, послід, настій скошеної трави).

Рецепти застосування

Золу для смородини та інших рослин використовують в якості інсектициду і натуральної підгодівлі для формування зав’язей, зміцнення кореневої системи і прискорення росту. Є кілька рецептів використання цього складу. Наприклад, можна приготувати рідке органічне добриво. Його застосовують для термінової підгодівлі в разі нестачі поживних елементів (особливо фосфору і калію).

Приготувати склад досить просто – беруть настій коров’яку (1:10) і додають до нього 10 г порошку деревної золи. Ретельно перемішують і настоюютьКілька годин, потім поливають під корінь. Також можна застосовувати для обприскування в якості профілактики навали комах.

Ще один рецепт – концентрований розчин деревної золи. Для його приготування діють так:

  1. відміряють 500 г порошку.
  2. розчиняють в невеликому обсязі гарячої води.
  3. ретельно перемішують.
  4. доводять до загального обсягу 10 л.
  5. наполягають 2-3 дні.
  6. отримують стружку господарського мила (40 г).
  7. додають до розчину і перемішують.

Отриману рідину переливають в розпилювач і приступають до обробки кущів смородини. Засіб допомагає впоратися з такими небезпечними шкідниками як мурахи, попелиця і вогнівка.

Зола діє як інсектицид

До початку цвітіння смородину підгодовують комплексним добривом. Але якщо його немає, можна змішати 200 г золи, 20 г сечовини або аміачної селітри і розчинити в 10 л води. Полив роблять під корінь не пізніше середини травня. Це засіб наповнить грунт поживними речовинами і стимулює активний набір зеленої маси.

Схема внесення

Схеми внесення залежать від форми і цілей застосування порошку:

  1. водний настій готують, виходячи зі співвідношення 250-300 г на 10 л.наполягають у воді кімнатної температури протягом доби, ретельно перемішують і приступають до поливу.
  2. для позакореневої обробки готують точно такий же розчин. Його застосовують для тотального обприскування всього куща – гілок, пагонів, листя.
  3. для опудривания ручним способом за основу беруть співвідношення 500 г на 1 кущ.
  4. для опудривания пристовбурного кола смородини використовують 300 г на один дорослий кущ.

Висновок

Зола для смородини – одна з кращих підгодівлі, що містить багатий набір елементів. Це безкоштовний засіб, який можна використовувати протягом усього сезону. Особливо важливо зробити підгодівлю навесні і восени. Влітку її використовують при необхідності, часто в якості інсектицидного засобу.