5 кращих способів зберігання яблук на зиму

99

Зберігання яблук на зиму в домашніх умовах передбачає, що ви можете забезпечити плодам низьку позитивну температуру і достатній рівень вологості, щоб ялоки зі свіжих не перетворилися в сушені. Пропонуємо вам 6 надійних методів зберігання яблук взимку.

1. Зберігання яблук в ящиках

Це класичний спосіб, але він має масу різних варіантів. Але спочатку про саму тарі. Ідеальні ящики для зберігання яблук повинні бути дерев’яними, місткістю 20-25 кг з невеликими щілинами (буквально 5 мм) між дощечками. Ящики з великими просвітами не годяться. Здавалося б, в таких ємностях плоди будуть краще провітрюватися, але виявляється, яблукам це ні до чого. Вони створюють в тарі свій мікроклімат і дуже затишно себе в ньому відчувають. Перед використанням корисно пару-трійку годин прожарити на сонці – ультрафіолет вб’є всі мікроби. Але довше тримати ящики на спеці не варто – деревина пересохне, і в погребі буде відбирати вологу у плодів.

Яблука укладають в ящики в 2 шари, плодоніжками вниз так, щоб «хвостик» верхнього фрукта виявився між нижніми. Ну а далі, власне, і починаються відмінності.

рослинне наповнення. після того, як плоди укладені, їх засипають.

Одні садівники вважають за краще стружку листяних дерев – її легко дістати (тирса хвойних порід для цих цілей не годяться – вони пахнуть смолою, а яблука можуть увібрати цей запах).

Інші заповнюють простір між плодами гречаного лушпиння. Але її ще треба десь роздобути.

Треті простилають кожен шар листям дуба або клена. Цього добра скрізь навалом, але тільки треба пам’ятати, що листя повинні бути здоровими – без плям і нальоту.

Четверті вистилають ящики листям папороті орляка-з них випаровуються речовини, які захищають плоди від гнилі.

Ідеальна добавка в яблука – сухий мох сфагнум і просіяна торф’яна крихта. Вони є природними антисептиками і плоди в них зберігаються просто дивовижно! але, знову-таки, не в кожному регіоні їх можна роздобути.

А ось меліса лимонна росте у багатьох і вона теж може послужити хорошу службу. Перекладіть нею плоди, і термін зберігання триватиме.

промивання. деякі фахівці перед закладкою яблук в льох радять їх обробити. І у кожного теж свій склад.

Деякі занурюють плоди в спиртовий розчин прополісу. Готують його так: 100 г прополісу розводять 0,5 літра спирту. На 100-150 кг яблук вистачає 0,5 літра.

Інший варіант-протримати фрукти 10-15 хвилин у водному розчині йодинолу (він продається в аптеках як засіб для полоскання горла).

Всі ці методи хороші, але пам’ятайте: після обробки розчинами яблука треба добре просушити. І тільки потім опускати в льох.

просочення. при цьому способі кожне яблучко загортають в серветку, просочену вазеліном (100 г вистачає на 500 серветок). Після цього плоди складають в ящики.

Такий спосіб особливо хороший для фруктів з ніжною шкіркою.

На фото: зберігання яблук в ящику

2. Зберігання яблук в піску

Цей метод – різновид попереднього, але головна відмінність все ж істотне.

Схожість в тому, що яблука теж укладають в ящики, але без зазорів між дошками. На дно попередньо насипають шар піску товщиною 3-5 см (він повинен бути сухим, інакше урожай загниет). На нього в один шар укладають плоди так, щоб вони не торкалися один одного. Все це засипається піском. Потім ще один шар яблук. І знову пісок.

Ящики тримають в погребі.

3. Зберігання яблук в пакетах

Це, мабуть, найпростіший спосіб зберігання яблук в домашніх умовах.

Яблука укладають в щільні поліетиленові пакети по 1,5-2 кг і залишають відкритими на 2-3 дні, щоб плоди відпітніли. Потім пакети щільно обжимають, намагаючись по можливості видалити все повітря, міцно зав’язують капроновою ниткою (вона не гниє) і складають в льох на стелажі так, щоб упаковки не торкалися один одного.

В результаті дихання плодів через 20-30 днів в пакетах утворюється особлива газове середовище, яка оберігає від псування.

Метод годиться практично для будь-яких сортів. Але тільки не для антонівки! вона в поліетилені псується швидше, ніж при інших способах.

4. Зберігання яблук в садовій ямі

Зберігання яблук в садовому прикопі — відмінний варіант для тих, у кого немає льоху.

В саду, де-небудь в затишному куточку треба викопати яму глибиною 40-50 см і вистелити сосновими або ялиновими гілками (це від мишей). Яблука скласти в звичайні поліетиленові пакети, зав’язати їх і опустити на дно. Зверху і з боків також обкласти ялиновим гіллям, потім засипати землею.

Над ямою потрібно поставити палицю, щоб взимку по ній можна було знайти «захоронку».

При такому способі яблука залишаються свіжими часто до самої весни.

5. Зберігання яблук за методом валаамських ченців

На легендарному архіпелазі ладозького озера затворники вміли зберігати яблука аж до літа наступного року!

Спосіб дуже простий: зібрані добірні яблука ченці опускали в розплавлений віск, потім підсушували і складали в бочки, а бочки опускали в воду.

Плоди після при такій технології завжди були свіженькі, немов тільки що зірвані з гілки.

Цей спосіб можна сміливо використовувати і тепер, якщо поблизу є водойма: річка або ставок. Втім, бочку можна опустити і в колодязь. Але важливо пам’ятати: яблука потрібно занурювати тільки в віск! парафін для цих цілей не годиться.

6. Цікавий спосіб зберігання яблук: у вермикуліті з оцтом

Вчені розробили незвичайний спосіб тривалого зберігання яблук у вермикуліті, обробленому розчином оцтової кислоти в концентрації 1,5–2,3%. Щоб її отримати, досить 6%-ю кислоту розвести в 3-4 рази водою.

На 100 кг плодів потрібно всього 2-3 кг вермикуліту. Яблука укладають в ящики, а потім засипають просоченими гранулами.

В процесі зберігання оцтова кислота поступово переходить в навколишнє середовище і пригнічує шкідливу мікрофлору.